Чи можна пити технічну воду

Щоб зрозуміти, чи можна вживати в їжу технічну воду, перш за все треба розібратися, що вона собою являє: з чого складається і де застосовується.

Застосування технічної води

Якщо питною водою прийнято називати бездоганно прозору, без неприємного присмаку або запаху, що не містить хвороботворних бактерій, з концентрацією солей до 7 мг-екв/л, то до технічної вимоги не такі самі.

Технічною може бути рідина з будь-якого наземного (річка, озеро, ставок) або підземного (свердловина, колодязь) джерела. Її головні споживачі - промислові об'єкти, різні види виробництва, дачники, садівники. Таку рідину використовують практично в будь-яких цілях, за винятком харчових.

Головна умова для використання такої субстанції - вона повинна відповідати вимогам того промислового сектора, в якому застосовується. А ось особливих запитів до її смаку або запаху на виробництвах зазвичай не висувають.

У промисловості технічну рідину зазвичай використовують в трьох випадках:

  • як сировина (виробництво засобів гігієни, медикаментів, косметики);
  • в технологічному процесі (гідроабразивне різання, забарвлення);
  • як компонент, що сприяє виробництву (охолоджує, нагріває, кондиціонує).

У побуті технічну воду застосовують для миття, прання, поливу, в роботі систем опалення. А ось вживати її в їжу навіть після кип'ятіння не можна.

Чим небезпечна технічна вода?

Як вже було сказано, до її хімічного складу немає ніяких особливих вимог. Це означає, що в такій субстанції може міститися абсолютно все: від збудника смертельної хвороби і канцерогенів до частинок металу, іржі, бруду, неправильного співвідношення солей.

Перетворити технічну воду в питну реально, хоч і складно. Все залежить від ступеня її забруднення. Іноді буває досить пропустити рідина через вугільний картридж для води, щоб її якість істотно покращилася. Але в більшості випадків потрібна комплексне багаторівневе очищення: спочатку від механічних домішок, потім - від бактерій і хімікатів. Створити таку фільтрацію в домашніх умовах практично неможливо.

Однак початковий етап фільтрації технічної води, використовуваної в побуті, все ж варто провести. Якщо вона надмірно жорстка, з часом в пральній машинці утворюється накип, що призведе до її поломки. Також, субстанція з великим відсотком домішок може вивести з ладу систему домашнього опалення.

Як бачите, технічна вода може бути небезпечною навіть для обладнання, не кажучи вже про людське здоров'я. Безумовно, не можна недооцінювати роль цієї субстанції в нашому житті, але для пиття все ж безпечніше вживати спеціально очищені і підготовлені напої.