З чого почати?
Заглянути в керівництво по експлуатації авто. Ряд необхідних параметрів ви знайдете вже там, що значно прискорить ваші пошуки. Якщо ж такої можливості немає, то варто подивитися маркування тих шин, які вже стоять на вашому авто.
Найпростіший варіант - звернутися в салон, де вам підберуть якісні і відповідні саме для вашого автомобіля шини. Але краще, звичайно, розібратися у всьому самостійно. Існує декілька найважливіших пунктів, а якщо ви вже визначилися з вибором, на сайті http://buyautoparts.com.ua/shiny/legkovye-shiny зможете замовити гуму “Росава” яка ідеальним чином поєднує в собі відмінну якість і доступну вартість
Сезонність
Про те, що машину потрібно «перевзувати», знають навіть ті, хто жодного разу не сидів за кермом. Проте, багато хто і не здогадуються, наскільки велика різниця між певними видами автопокришок.
Отже, шосейні шини ідеальні для літніх міських доріг, але зовсім не пристосовані до їзди в сльоту, а вже тим більше ожеледь. Коли стовпчик термометра опускається нижче +7 така гума для авто втрачає свої властивості, що серйозно позначається на керованості. Також не підходять вони і для бездоріжжя - цей момент доведеться враховувати, щоб не потрапити в неприємну ситуацію. Але в теплу пору року вони відмінно підтримують зчеплення з асфальтом і зовсім не бояться високих температур.
Для мінусових температур ідеальні зимові колеса - вони м’якші, добре їдуть по снігу і менше ковзають на льоду. Природно, круглий рік ними користуватися не вийде - при експлуатації в теплі гума дуже швидко зношується, а якщо літо вже дуже спекотне - цілком може розплавитися.
Зараз багато водіїв використовують всесезонні шини, але і тут є підводні камені - використовувати їх можна не в будь-якому регіоні. Але, якщо ви впевнені, що взимку температура не знизиться до -7, а лід і сніг ви бачите тільки по телевізору - то чому б і ні.
Тип протектора
З малюнком протектора все досить просто: він може бути
- симетричним;
- асиметричним;
- спрямованим;
- ненаправленим.
Найчастіше можна зустріти шини з симетричним ненаправленим малюнком - вони вважаються універсальними і коштують відносно недорого. Шини з направленим типом «бігової доріжки» добре відводять сніг і воду із зони контакту з поверхнею, менше «шумлять», а відрізнити їх можна за зовнішнім виглядом: щодо центральної площини обертання малюнок буде симетричний (простіше кажучи, одна сторона виглядає дзеркально по відношенню до другої).
Зараз популярністю все більше користуються шини з асиметричним направленим малюнком, тому що вони ще й покращують курсову стійкість - на вологій поверхні машині допомагає не ковзати внутрішня частина шини, а на сухий допомагає зовнішня.
Ширина шини
Коли ви дивитеся на маркування, перша цифра, яку ви бачите - це ширина шини в міліметрах. Вона може бути різною - це залежить від ширини диска. Навіть якщо діаметр один, ширина може бути різною, і неправильний вибір може позначитися на характеристиках авто. Деякі, правда, в якості одного з елементів тюнінгу, використовують гуму не за розміром, але це - вже загроза безпеки при водінні.
Для кожної моделі машини доступні кілька варіантів ширини диска і розміру шини - все це прописано в керівництві по експлуатації.
Висота профілю
Друга цифра в маркуванні - це якраз висота профілю в процентах. Якщо вас цікавить цифра саме в міліметрах, то з’ясувати її дуже просто: зазначену ширину (перша цифра в індексі) множимо на висоту (друга цифра) і ділимо на 100.
Цей параметр серйозно впливає на якість їзди:
- якщо у машини дуже жорстка підвіска, то краще вибирати гуму з високим профілем, оскільки так ви отримаєте більш комфортну їзду і, як великий плюс, стійкість до пробоїв;
- якщо ж вам потрібна ідеальна керованість - зверніть увагу саме на шини з низьким профілем, хоч вони і більш схильні до пошкоджень.
Також не варто забувати, що чим ширше диск, тим нижче буде профіль.
Розшифровка індексів навантаження
Щоб дізнатися, яке максимальне навантаження допустиме на кожну шину, потрібно подивитися індекс. Він вказується відразу після монтажного діаметру. Тобто в маркуванні 185/70 R14 88H індекс навантаження буде 88. Ви можете подивитися розшифровку індексів навантаження в таблиці виробника на офіційному сайті. Наприклад, той же 88 означатиме, що максимальне навантаження на кожну шину - 560 кг. Множимо це число на 4 і отримуємо загальне максимальне навантаження, яка повинна бути не менше максимальної маси автомобіля.