Нюанси вибору зовнішнього утеплення будинку

Зовнішнє утеплення квартири або приватного будинку допомагає скоротити тепловтрати на 30-40%. Але так як дорогоцінне тепло йде ще і в щілини між вікнами і дверима, не виключено, що після термоізоляції стін доведеться міняти склопакети і вхідні двері.

Енергомодернізація житлових об’єктів починається з зовнішнього утеплення. Тому що через стіни, на яких немає ізоляції, дорогоцінне тепло йде значно швидше. Тепловтрати можуть досягати 40-50%, а в будинках, які знаходяться в поганому стані, і 60%.

Дешевий і надійний

Найпопулярнішим бюджетним утеплювачем стін був і залишається екструдований пінополістирол або ЕППС, який вигідно можна придбати на strojmag.ua/katalog/utepliteli_zvukoizoljacija/ekstrudirovannyj-polistirol-xps. Він являє собою листовий пластик, який має непогані теплоізоляційні характеристики, міцність і однорідну структуру. Ну і ціна, звичайно, привертає: ізоляція пінополістиролом обійдеться в 200-250 грн./кв. м.

ЕППС має низьку теплопровідність і водопоглинання. Його можна використовувати для утеплення фундаментів, покрівельних систем або цокольних приміщень без попередньої гідроізоляції. Пінополістирол зберігає властивості при широкому діапазоні температур, від -50˚С до + 75˚С, і у нього хороша біологічна стійкість, яка виключає утворення цвілі і грибка.

У той же час, у ЕППС є недоліки, які можуть одним махом перекреслити його переваги. Матеріал має слабку звукоізоляцію і руйнується під дією ультрафіолету (сонячних променів). Значить, майстри після монтажу зобов’язані обробити поверхню і нанести на неї шар штукатурки, інакше ізоляція за кілька років втратить свої властивості. Ще у пінополістиролу низький ступінь опірності вогню. І горіння супроводжується виділенням отруйних речовин - фенолів, які можуть завдати шкоди мешканцям будинку.

Нехай стіни “дихають”

Більш довговічний і якісний утеплювач - мінеральна вата. Причому, її вартість не набагато вища, ніж пінополістиролу: вартість утеплення мінватою - близько 350 грн. за квадратний метр. У мінеральної вати високі теплоізоляційні характеристики, вона довговічна і пожежобезпечна. Цей матеріал не боїться перепадів температур і не деформується при нагріванні / охолодженні, біологічно стійкий і відрізняється високою паропроникністю. Іншими словами, ізоляція “дихає”, що не дає накопичуватися конденсату.

Головний недолік мінеральної вати - гіроскопічность. Якщо вологість матеріалу збільшується хоча б на 2%, її теплоізоляційні характеристики падають на 10%. Саме тому вкрай важливий грамотний монтаж мінеральної вати, застосування гідро- і пароізоляції і вентиляційних зазорів.

При утепленні багатоквартирних будинків найчастіше застосовується “мокрий” спосіб. Плити мінеральної вати наклеюються на поверхню стіни, після чого на них накладається армована сітка і грунтовка. Для приватних будинків, дерев’яних в першу чергу, підходить “сухий” спосіб. Вату укладають між елементами каркаса, а потім покривають пароізоляцією і гідроізоляцією.

Нешкідливі і довговічні

Існують більш екзотичні, але не менш ефективні ізоляційні матеріали. Деякі з них не дуже популярні в силу своєї дорожнечі, а деякі просто складно знайти в продажу. Наприклад, базальтова, вона ж кам’яна вата, яку часто використовують забудовники для утеплення житлових комплексів бізнес і преміум-класу. Квадратний метр цього утеплювача з монтажем обійдеться десь в 500 грн. Недешево, але воно того варте.

Базальтова вата - екологічно чистий утеплювач, у неї один з найвищих коефіцієнтів теплопровідності і паропроникності (тобто конденсату можна не боятися), і як бонус - хороша звукоізоляція. Ще базальтова вата не горить, а термін її служби складає 50 років і більше. Виходячи з властивостей базальтової вати, нею можна утеплювати будь-які приміщення і поверхні, в тому числі і для протипожежного захисту конструкцій. До недоліків кам’яної вати можна віднести водопроникність і ламкість матеріалу. Так що для укладання дуже важливо знайти майстрів, які все зроблять по уму і не зіпсують утеплювач.