Насправді, нічого надсекретного в ній немає, і отримати клинок з дамаської сталі можна навіть у звичайній кузні, дотримуючись певної послідовність дій. Нюанси починаються в використовуваних матеріалах і кількості здійснених перековок. Головна ж перевага дамаської сталі - в унікальній міцності і довговічності, що досягаються таким шляхом, і чудові ножі ручної роботи, що пропонуються інтернет-магазином Wellgo є яскравим підтвердженням цієї істини!
Трохи історії
Майстерністю створення дамаської сталі наші предки оволоділи дуже давно. Перші згадки про схожий метод ставляться ще до 1300 рр. до нашої ери в Передній Азії. Десь в 800 році д. н. е. дамаська сталь стала відома і в Європі.
До зварного методу отримання дамаської сталі майже одночасно і незалежно один від одного прийшли майстри з різних країн. У Стародавньому Римі вона застосовувалася ще в III столітті н.е. А в VI столітті її почали випускати і в Ірані. У Київській Русі Дамаск був відомий під ім’ям «візерункового булату» або «червоного заліза» і довгий час не мав широкого розповсюдження. Аж до початку XVIII століття дамаські клинки доставляли сюди з Персії.
Розквіт Дамаску припав на XVIII століття, коли, крім найбільших азіатських центрів, його почали виготовляти в німецькому Золінгені - регіоні, який прославився на весь світ своїми ножовими традиціями і школами.
Що таке дамаська сталь, і як її отримують?
Це - особливий вид сталі, який отримують шляхом багаторазового розковуванню. Назва «дамаська сталь» походить від міста Дамаск, якому помилково приписують походження даної техніки. На ділі немає жодного свідчення, що підтверджує цей факт. Велика частина найдавніших дамаських клинків, що збереглися до наших днів - перські, сирійські або індійські. Найбільш вірогідною є версія про те, що дамаську сталь назвали через те, що перший знайдений клинок був саме з Дамаска.
Насправді, до цього виду сталей відноситься два типи: рафінована і зварювальна. У першому випадку мається на увазі спосіб, при якому багаторазовому перековуванню піддається однорідний шматок сталі з метою позбутися від шкідливих домішок: шлаків, сірки, фосфору. Приблизно до XVIII століття такий спосіб був домінуючим. Однак з часом йому на зміну прийшов більш ефективний - тобто зварювальний. На ньому ми зупинимося детальніше.
У випадку зі зварювальним Дамаском перековуванню піддається різнорідний сплав, що складається з сталей з різним вмістом вуглецю. Таким чином можна повністю контролювати властивості одержуваного матеріалу. При зварювальному методі шари з різним ступенем міцності, м’якості і пружності чергуються, доповнюючи один одного і дозволяючи комбінувати характеристики. Зміст вуглецю в дамаській сталі досягає 1,3%. В результаті гарту високовуглецеві шари ставали твердіше і надавали лезу пружність. А низьковуглецеві не наражалися на загартуванню і виконували функцію, що амортизує, не допускаючи крихкості.
Спочатку пакет з сталей посипається флюсом, після чого нагрівається в горні до потрібної температури. Потім починається кування, в ході якого брусок з сталей багаторазово розрізається, складається і знову розрізається. При цьому, згідно з технологією, гарт повинен здійснюватися тільки в вугільному горні, а не в газовому - в іншому випадку відбудеться вигоряння вуглецю.
Більш прогресивна методика, яку застосовували майстри Китаю і Європи, полягала в тому, що розковують не шматки сталі, а пучок дроту з різним вмістом вуглецю, що дозволяло помітно спростити і прискорити процес.
Звідки з’являються візерунки?
Власне, в описаній вище технології і полягає головний секрет високоякісної дамаської сталі, яку можна безпомилково дізнатися по характерному шаруватому малюнку. Він, в свою чергу, являє собою оптичний ефект, створюваний за рахунок декількох шарів сталі з різним вмістом вуглецю. Іноді цей ефект спеціально посилюється шляхом витравлення кислотами і особливої поліруванням леза.
Так чи інакше, шаруватий узор лише свідчить про те, що дане лезо піддавалося багаторазовому розковуванню, але по його малюнку не можна з точністю визначити склад і рівень якості цього клинка. Але фахівці рекомендують вибирати ножі з більш дрібним, детальним візерунком: він свідчить про більшій кількості шарів.