Вчені знайшли спосіб повністю відновити серце після інфаркту

Щороку від серцево-судинних захворювань помирає майже 18 мільйонів чоловік. Це третина всіх смертей в світі. Більшість пов'язані з повторними судинними порушеннями, що виникли після інфаркту або інсульту.

На думку фахівців, до 75 відсотків цих ускладнень можна було б уникнути при правильному лікуванні, відмові від паління і алкоголю. Якщо спосіб життя повністю на совісті пацієнтів, то терапія - прерогатива вчених. Сьогднішня розповідь про нові способи лікування інфарктів, які скоро стануть доступні всім. До речі, по посиланню купить дефибрилляторы в Алматы ви зможете придбати якісні прилади екстренної кардіодопомоги.

Що відбувається під час інфаркту

У більшості людей рано чи пізно на судинах серця з’являються атеросклеротичні бляшки - відкладення холестерину і його ефірів в товщі стінки артерій. Як це відбувається, вчені в загальному розібралися. Основні причини: куріння, зайва вага, високий артеріальний тиск. Але чому головним чином страждають судини серця, до сих пір незрозуміло.

Ці атеросклеротичні бляшки з часом виростають і починають заважати нормальному проходженню крові через серцевий м’яз. Великі відкладення можуть викликати відчуття дискомфорту за грудиною і навіть привести до стенокардії. Справжня катастрофа відбувається, коли така бляшка розривається, пошкоджуючи стінки судини, і її вміст опиняється в крові людини.

У цей момент активізуються тромбоцити, вони накопичуються в місці розриву, і там утворюється тромб. У нормі такий підхід повинен врятувати життя при кровотечі, але у випадку з серцевим м’язом він може виявитися фатальним. Людське серце постійно потребує припливу великої кількості крові, і навіть нетривалі перебої в цьому процесі небезпечні. Так, вже через півгодини після того, як з’явився тромб, клітини серцевого м’яза починають гинути. Цей процес називається інфарктом. На місці відмерлих серцевих тканин утворюється рубець, сформований за допомогою фібробластів, нездатних до скорочення. В результаті серце не може працювати так само добре, як раніше.

Відшукати серцевий ген

На сьогоднішній день запобігти інфаркту можна через зниження серцевого ритму (так зменшується потреба серця в кисні, а значить, і шансів вижити у серцевого м’яза більше) і розчинення тромбів. Але справжня мрія практично всіх вчених, що працюють в цій галузі, - знайти спосіб повністю відновити серце, щоб на місці загиблих клітин з’явилися нові. Логічно використовувати для цього сили самого організму, регулюючи активність генів, які можуть бути пов’язані з формуванням клітин серця.

На думку дослідників з Інституту Вейцмана (Ізраїль), найкращий кандидат на роль “серцевого гена” - Erbb2. Його блокування у мишей призводило до того, що дитинчата народжувалися з тонкими і розтягнутими серцевими стінками. При збільшенні активності цього гена у гризунів, навпаки, зростала гігантське серце з недостатньою кількістю камер. Однак коли вчені підвищували експресію Erbb2 лише на час і відразу після інфаркту, серце тварин повністю поверталася в фізіологічну норму. При цьому у мишей, які перенесли інфаркт, яких не піддали генній терапії, на серцевому м’язі з’являлися рубці.

Вчені з Медичного коледжу Бейлора і Техаського інституту серця (США) пропонують використовувати для регенерації серцевого м’яза інший ген - Salvador (Salv). Він пов’язаний з блокуванням процесу розподілу і поширення кардіоміоцитів - м’язових клітин серця.

Дослідники вимикали цей ген у мишей під час інфаркту або ж відразу після нього, а потім періодично спостерігали за роботою їх серця за допомогою ехокардіографії. Через шість тижнів після блокування Salv серцева діяльність у гризунів була близька до серцевої діяльності здорових родичів. А рубець на серці був значно менший, ніж у мишей з контрольної групи.