Перша проблема, з якою стикаються власники ділянок, це в якому власне місці бурити свердловину. Вибір цього місця в значній мірі впливає на кінцеву вартість водопостачання вашого будинку, але найголовніше, впливає на можливість подальшого обслуговування артезіанської свердловини.
При певних умовах, через невірно обране місце, ви можете позбутися гарантії або можливості відремонтувати свердловину, що вийшла з ладу. Зрозуміло, питання це повинно бути вирішено, коли ви замовляєте послугу буріння под теплові насоси, для води, і свердловини для інших потреб в компанії ООО “Геомастер”, яка понад 20 років успішно займається цією діяльністю, і здійснює роботи в Дніпрі, Дніпропетровській, Полтавській, Харківській, Запорізькій, Кіровоградській, і Донецькій областях.
Як визначити місце свердловини
Зараз ми розглянемо, як визначити місце для свердловини правильно, спираючись на вимоги і рекомендації. Фахівці, а саме бурова бригада, приїжджаючи до вас, визначає місце де бурити свердловину за такими речам:
- По-перше, в даному місці не повинні проходити будь-які комунікації, а над ділянкою не повинно бути ЛЕП.
- До цієї точки повинні підходити під’їзні шляхи для заїзду великогабаритної бурової техніки. Це дуже важливо. Якщо ділянка нова, то можливість під’їзду повинна зберегтися і після завершення будівництва будинку, інакше ви втратите гарантію на свердловину, через неможливість надання доступу до неї при настанні гарантійного випадку.
- По можливості, свердловину потрібно розмістити не надто далеко від будинку, для економії на облаштуванні. Решта значення не має. Вода є скрізь і істотних перепадів по глибині в межах однієї типової ділянки не буде.
Також, при виборі місця для свердловини враховуються не менш значущі речі:
- Місце для свердловини краще розташовувати вище за рельєфом, щоб в дощову пору свердловини не затоплювало.
- Септики повинні розташовуватися нижче свердловини по рельєфу і на відстані не менше 15 метрів. Це відноситься і до каналізації сусідів. Виконати цю умову не завжди можливо, просто рознесіть якнайдалі свердловину і септик. Проте, навіть в разі переливу септика, свердловині з нормальним кесоном з гідроізоляцією, нічого не загрожує. Якщо ж це всіма улюблений кесон з бетонних кілець, тоді стоки потраплять в кесон, потім через оголовок (навіть якщо він герметичний) в свердловину і на цьому все. Кишкова паличка надовго окуповують ваше водозабірних споруд.
- Відстань від свердловини до будинку має бути не менше 5 м. Іноді радять бурити свердловину в будинку, до його будівництва. Це допоможе разово заощадити на облаштуванні, проте в разі будь-яких несправностей, доведеться заново бурити свердловину поряд з будинком.
Свердловини в важкодоступних місцях
Іноді виникає необхідність пробурити свердловину на воду в важкодоступних місцях, куди не під’їде самохідна бурова установка (підвали, гаражі та інше). У таких ситуаціях використовують малогабаритні бурові установки (МГБУ). Більшість таких установок досить легкі, компактні і працюють від електродвигуна.
Швидкість роботи МГБУ вкрай невисока і бурять вони тільки дрібні свердловини, а в разі появи важких порід, робота і зовсім припиняється. До того ж малогабаритні установки активно рекламуються, як легкий бізнес, якому можна швидко і просто навчитися, відповідно підготовка таких буровиків не завжди на належному рівні.
Добре подумайте, перш ніж бурити свердловину в важкодоступному місці, адже гарантійне обслуговування буде вкрай утруднено. При необхідності отримати гарантію, ви можете зіткнутися з тим, що буровики згорнули свою діяльність.
Послуги лозоходців і геофізиків
Пошук місця для буріння свердловини на воду нерідко починається з запрошення лозоходців для пошуку води. Дані люди беруть 2 зігнутих електрода в обидві руки і ходять по ділянці. В цей час прутики сходяться або розходяться, що позначає знаходження води або її відсутність в даному місці. Цю процедуру назвали біолокацією, а зігнуті електроди - рамками для пошуку води.
Крім того існують цілком реальні геофізичні методи, що дозволяють визначити, де на ділянці пробурити свердловину на воду. Поширення набули методи спектрально-сейсморозвідувальних (ССП) і резонансно-акустичного профілювання (РАП). В теорії ці методики повинні допомогти знайти оптимальну точку, але на практиці все не так однозначно. Нерідко в місці, де повинна бути поблизу вода, її насправді нема.
Загалом, геофізичні роботи потрібно проводити в складних геологічних умовах та на дільницях не менше 10 соток.