Чому слід почати працювати в ProZorro у 2020 році

Цього літа створена в державі система публічних закупівель з нагоди свого третього дня народження підбила підсумки роботи й окреслила майбутні цілі. А вже у вересні депутати прийняли у другому читанні законопроект №1076, який обіцяє справжню революцію у тендерах.

Спробуємо розібратись, чому варто зареєструватись на Прозоро у 2020 році.

Виправлення за добу

Після того, як нова редакція закону набуде чинності, життя постачальників у системі стане значно простішим, а заробити — стане набагато легше, тому що нарешті можна буде виправляти помилки у тендерній пропозиції. На виправлення кожен учасник матиме 24 години з моменту виявлення неточностей замовником. Отже, ймовірність дискваліфікації через механічні описки або випадкову неуважність значно зменшиться.

Штрафи за невиконання рішень АМКУ

Відтепер приписи Колегії з оскарження Антимонопольного комітету хоча б частково перестануть бути декларативними документами — у ProZorro 2.0 передбачені штрафи до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходу громадян для керівників державних органів. Накладатимуть такі санкції у випадках, коли підприємство-замовник не виконує рішення Колегії. Проте наразі невідомо, чи буде створений механізм примусового виконання таких рішень.

Оскарження скасування тендера

Раніше було так: ви можете бути 100 разів праві, але який у цьому сенс, якщо замовник вже скасував тендер й оголосив його знов? Деякі організатори так обходили приписи АМКУ, а деякі — просто натискали кнопку «скасувати», побоюючись відповідальності. Тепер ситуація суттєво зміниться — предметом скарги може бути і скасування процедури замовником. Це у рази підвищує шанси на захист власних інтересів та законну перемогу у торгах.

Повернення грошей за оскарження

Дуже логічна норма, яку чекали вже давно — повернення грошей за подання скарги у разі, якщо Колегія приймає рішення на користь учасника. Тепер у постачальників буде набагато більше мотивації відстоювати власну позицію, якщо вони реально впевнені у перемозі — і замовник більше не зможе позбавити сенсу звернення до уповноваженого органу.

Крім того, оплату за подання скарги пропонують прив’язати до очікуваною вартості (зараз оплата фіксована й розрізняється лише для товарів з послугами і робіт). Все це виправляє деякі недоліки системи й робить її більш дружньою для користувачів. Тому реєстрація в Прозорро у 2020 році — актуальна, як ніколи до цього.