Вимоги до харчової упаковки
Відповідно до встановлених вимог, пакувальні матеріали використовувані в харчовій сфері, повинні відповідати таким критеріям, як:
- гігієнічність
- екологічність
- стійкість до пошкоджень
- хімічна стійкість
- герметичність
Всім цим вимогам у повній мірі відповідає продукція ООО “МАСТЕР ПАК” представлена на сайті master-pack.com.ua/, пропонована цією компанією пластикова і паперова упаковка виготовляється з суворим дотрманням всіх необхідних стандартів.
Харчова упаковка повинна бути зручною, що забезпечує легке вилучення з неї придбаного продукту, а також компактне її розміщення всередині простору холодильника.
Популярні матеріали для харчової упаковки
1. Скло - застосовується для зберігання напоїв, соусів, соків, молока і кисломолочних виробів, кетчупів, консервів. Звичайні прозорі стінки гарантують надійний захист продукту від впливу повітря і небезпечних мікроорганізмів, а затемнені, додатково до цього, оберігають його від руйнівного впливу сонячних променів. До мінусів скла можна віднести велику вагу, крихкість і значну вартість в порівнянні з альтернативними рішеннями.
2. Пластик - цілий ряд екологічно чистих полімерів, зустрічається повсюдно у вигляді склянок для йогуртів, контейнерів для напівфабрикатів з м’яса, пляшок для газованої і мінеральної води, коробок для сипучих продуктів. У список його плюсів можна віднести низьку вартість, невелика вага, простоту перевезення та утилізації. А ось мінусом є те, що при нагріванні матеріал починає виділяти токсичні речовини.
3. Метал - широко використовується для розфасовки м’ясних, овочевих і рибних консервів, а також сипучих продуктів і напоїв, зустрічаючись повсюдно у вигляді бляшаних і алюмінієвих банок. Завдяки своїй жорсткості надійно захищає зберігається продукт від різного роду пошкоджень. Недоліком упаковки є її досить висока вартість.
3. Папір, картон - легка, екологічно чиста, абсолютно безпечна для здоров’я компактна упаковка. Застосовується у вигляді обгорток, етикеток, мішків, одноразових тарілок і склянок, коробок і ящиків. Саме широке застосування харчова упаковка на основі паперу і картону отримала в сфері швидкого харчування і в кондитерській галузі. До її мінусів можна віднести здатність вбирати вологу і запахи, а також невелику міцність на розрив.
Дедалі більшого поширення сьогодні отримує упаковка для їжі з комбінованих матеріалів, яскравим прикладом якої є використовується для зберігання молока і соків Tetra Pak, виготовлений з склеєних між собою шарів паперу, поліетиленової плівки і фольги.
Сучасний розвиток галузі
В наші дні галузь, пов’язана з виробництвом упаковки для харчових продуктів, переживає справжній розквіт, що пов’язано з активним впровадженням та використанням нових матеріалів і технологічних рішень, завдяки яким продукція стає все більш привабливою, захищеною і зручною для транспортування. Відносно новими і в той же час дуже перспективними є:
- Вакуумна упаковка - повністю захищає їжу від впливу мікроорганізмів, значно продовжуючи термін її зберігання
- Асептична упаковка - захищає продукти від окислення, дозволяючи істотно збільшити термін їх придатності без необхідності застосування консервантів
Дедалі більшого поширення набуває метод упаковки, при якому з тари з харчовим продуктом викачується повітря, після чого утворений вакуум заповнюється спеціальним газом, що дозволяє зупинити процеси деградації, зберігши натуральний смак і запах їжі.