У 1961 році представник дев’ятого покоління склодувів Клаус Рідель випускає серію відкритих, широких келихів з тонкою кромкою, які доставляли вино в потрібні зони язика і піднебіння і повідомляли його смак правильним смаковим сосочкам.
Так виявилося, що форма келиха здатна впливати на сприйняття смаку вина. У повній мірі це відчуваєш, коли смакуєш вино з вишуканих бокалів, придбаних в інтернет-магазині https://mirok.com.ua/bokaly/, саме тут представлені чудові колекції ТМ Durobor, ТМ Krosno і інших відомих брендів.
Спочатку келихи Riedel відповідали кольору вина, потім стилю, далі майже кожен значущий сорт винограду обзавівся власною формою келиха. Від винних нуворишів до пропащих фріків - практично всіх торкнулася мода на покупку певної форми келиха під улюблене вино: любите рислінг або совіньон - вибирайте витягнуту «тюльпанисту» чашу і довгу ніжку, любите піно нуар - придивіться до широкої форми з крутими боками. У сіри свої закони, у Каберне Совіньон свої. Навіть подумати не можна було про те, щоб налити червоне в форму для білого або навпаки.
Коли місце на полицях закінчилося, а ресторани високої авторської кухні раптом отримали приставку casual, життя зажадало терміново переглянути такий громіздкий підхід до келихів. На авансцену вийшов новий герой - компанія Zalto зі своїм вченням про ідеальні кути. В його основі цифри 24, 48 і 72. Саме на них побудована форма римської амфори, вони ж описують розташування Землі щодо Сонця, їх використовували і при проектуванні келихів Zalto. За незвичайну форму і надзвичайну пластичність їх обожнюють професіонали і вибирають винороби. Лінійка Zalto невелика: келихи під Бургундію, Бордо, біле, шампанське і універсальний.
Універсальний - якраз те слово, яке ілюструє сучасну моду на келихи. Келих повинен бути тонким, широким і підхоплювати звучання і білого, і червоного, і навіть ігристого вина. Не дивуйтеся, якщо сомельє або інший винний діяч запропонує вам шампанське з широкого відкритого келиха. Саме так, а не у вузькому флюте, потрібно пити великий напій.
Мауріціо Дзанеллі, творець чарівної італійської Франчакорта, обурюється, коли його ігристе вино подають у вузькому келиху, схожому на мензурку: «Я не чапля, щоб пити з такої форми. Я не можу відчувати аромат і одночасно насолоджуватися смаком». Майстри шампанських погребів так само категоричні: «Пити шампанське з Флют - все одно що слухати концерт живої музики в берушах».
Ніби підслухавши ці розмови, винний критик Рене Габріель приходить до висновку, що у вині важливіше зміст, ніж форма, і створює свій єдиний келих для всіх сортів винограду і стилів вина. One size, як то кажуть, fits all. Він тонкий і витончений з широким дном для гарної аерації вина, для насичення його киснем. Рене стверджує, що своєю довгою роботою з вином і дизайном він позбавив нас від зайвого головного болю, яку приносить можливість вибору. Хто знає, як далі буде розвиватися історія винного келиха, але ревні любителі вінтажних вин нарікають на універсальну форму. Кажуть, що 40-річні вина в такій формі розкривають свої аромати на повну силу.