Маркетингове дослідження конкурентоспроможності - це один з найнадійніших способів точно зрозуміти як ставляться споживачі до тієї або іншої марки, продукту або послуги. По суті, це спосіб професійно і точно виміряти ставлення до продукту з боку споживачів, зрозуміти наскільки він пізнаваний, які потреби задовольняє, і, в кінцевому підсумку, з'ясувати всі його сильні і слабкі сторони. Тут як ніде потрібен професійний підхід, і в цьому контексті хочеться порекомендувати компанію DEFgroup, яка вже не один рік проводить комплексні маркетингові дослідження в Україні, за результатами яких підприємці мають змогу виправити недоліки в процесі просування товару чи послуг, оптимізувати процеси виробництва, торгівлі, управління, збільшити клієнтуру, і загалом зробити свій бізнес більш прибутковим.
Ситуація №1 - великий і відносно великий бізнес
Великий бізнес - і тут всі грають «по-крупному». Великі бюджети на запуск і великі ж ризики, а тому вивчати і тестувати намагаються все і постійно. Воно й не дивно: як правило, будь-який запуск продукту або комунікації передбачає багатомільйонні бюджети і загальнонаціональний рівень, а тому все повинно бути перевірено та опрацьовано заздалегідь. І так, тому всі ці витрати в результаті не надто істотні і добре окупаються.
В відносно великому бізнесі (нехай і не масштабів Pepsi і Nestle) все вже не так однозначно. Аж до того, що ринок може не вивчатися зовсім, тому що «ми і так добре знаємо своїх споживачів». Це багато в чому і пояснює, чому такий бізнес не потрапляє в категорію крупного: помилки тут відбуваються часто-густо, іноді вельми грубі, а «вивозять» це все налагоджені зв'язки з ритейлерами (і, як наслідок - хороша дистрибуція) і свій відділ маркетингу ( а значить - хоч якесь, але все ж розуміння ринку). Проблема в тому, що потенційно недоотриманий прибуток на таких обсягах не завжди видно і може бути підрахований, а значить, проблеми не так помітні до моменту їх загострення.
Ситуація №2 - стартап з інвестиціями
Дана категорія організацій, на жаль, теж нечасто вдається до якогось вивчення своїх споживачів. Особливо якщо справа стосується сфери IT, яка вже дуже інноваційна і тому нібито не завжди можна передбачити реакцію потенційних споживачів. Та й взагалі «ось Стів Джобс коли iPhone створював, фокус-груп не проводив.
Ну, по-перше, ніхто точно не знає, чи проводив Стів Джобс фокус-групи. А, по-друге, так, маркетингові дослідження і тут можуть допомогти - але методики треба вибирати і питання правильні задавати. І так, воно того однозначно варто і окупається з лишком просто тому, що через незнання своєї ЦА продукт можна завести зовсім не туди - а це і час, і гроші, і витрати людських ресурсів, і втрачені можливості.
Але треба віддати належне - велика частка стартапів, в принципі, розуміє і приймає необхідність вивчення своєї цільової аудиторії (спасибі концепціям Customer Development і Lean StartUp!). Правда, часто намагаються робити все своїми силами, економлячи гроші, яких завжди не вистачає. Так, це в будь-якому випадку краще, ніж нічого.
Ось тільки недолік експертизи та навичок позначається на якості і швидкості проведення подібних досліджень - а це, в свою чергу, загрожує не тільки відсутністю реальної економії, але і невірними висновками. Тому я особисто в такому випадку раджу не просто оцінювати вартість замовленого маркетингового дослідження на предмет наявності бюджету - а не забувати про суми, які підуть на розробку і можливі втрати в разі некоректного аналізу. У порівнянні з цим, вартість дослідження навіть у великому агентстві стає не такою вже й значною, а якість і достовірність висновків істотно підвищуються.
Ситуація №3 - невеликі стартапи без інвестицій
У цьому випадку підприємці, як правило, зовсім не розуміють, що таке маркетингові дослідження і навіщо це потрібно. Їх, правда, можна зрозуміти прекрасно: ресурсів зовсім мало, завдань стоїть дуже багато - тут не те що не до досліджень, але навіть не до штатного маркетолога в більшості випадків. А тому і маркетингу, як такого, часто немає.
Однак це зовсім не скасовує необхідності хоч якось спілкуватися зі своєю ЦА і потроху, шляхом окремих питань і коротких бесід дізнаватися для себе щось нове. Взагалі намагатися по можливості спілкуватися з кожним клієнтом - хоча б на предмет того, чому він вибрав або не вибрав вашу компанію. Це все далеко від справжнього маркетингового дослідження, але потроху дає нові ідеї і змушує хоч трохи дивитися на бізнес очима споживача, що вже немало!
А взагалі не варто боятися ні маркетингу, ні маркетингових досліджень - так, там все далеко не так однозначно і часто немає готових рецептів, але воно точно того варто!