Не вдаючись до допомоги експертів, оцінити монету дуже складно, навіть при наявності відповідних знань. Оцінювач монет володіє більш різноманітним досвідом роботи зі старовинними монетами. Він знає відмінні риси примірників конкретного періоду: в якому стані вони зустрічаються, яка їх приблизна вартість. Крім того, він володіє спеціальним обладнанням, яке дозволяє уточнити справжність монети.
Отож, оцінку будь-яких монет варто довірити фахівцеві. Тому найкращий варіант - скористатися послугою бесплатная оценка золотых и серебряных монет на сайті coins.kiev.ua.
Що скаже експерт
Колекційна і загальна (номінальна) вартість монети - різні поняття і величини. Загальна вартість залежить від об'єктивних чинників, а колекційна - від екстер'єру, естетичної цінності і інших критеріїв, які мають значення для конкретної людини. Наприклад, старовинна золота монета з невеликим просвердленим отвором - номінальна ціна може бути високою, і цінність для колекції знижена через ненатуральне пошкодження примірника.
Існує набір критеріїв і категорій для оцінювання монет. Якщо раніше пріоритет був на боці консервативних характеристик (історична цінність, екстер'єр та т. п.), то сьогодні акцент - на стані монети.
Стан монети
Оцінка стану монети, в першу чергу, полягає у визначенні ступеня її потертості. У практиці застосовуються дві основні системи оцінки: Міжнародна і 70-бальна система доктора У. Шелдона. Для початку потрібно освоїти міжнародну, вона легше. Але 70-бальна система Шелдона дає деталізовану оцінку, в той час як перша надає лише загальні відомості.
Тираж монети
Другий важливий фактор - чисельність тиражу. Від неї залежить, наскільки рідкісної є монета. Дізнатися тираж можна в каталогах монет. Але є і такий фактор, як історичні обставини. Наприклад, монета могла бути випущена величезним тиражем, але він майже весь був вилучений з обігу і переплавлений. Збереглося лише кілька примірників, з яких частина в музеї, а за іншими ведеться полювання нумізматів. Тому поряд з тиражем потрібно враховувати історичні умови його існування.
Вартість металу
Якщо монета виготовлена з дорогоцінного металу і при цьому є нумізматичною та історичною цінністю, ціна її буде високою. Але навіть якщо це буде поширена монета, в якій міститься золото, срібло, платина або інші дорогоцінні метали, її вартість може виявитися вище вартості рідкого екземпляра, якщо він з міді. Тобто номінальна вартість буде високою, незважаючи на те, що колекційна цінність може бути середньої. В якійсь мірі ціна монети залежить від курсу на дорогоцінні метали.
Екстер'єр
Експертиза оцінки монет завжди носить суб'єктивний характер. А оцінка зовнішнього вигляду монети залежить не тільки від якихось загальноприйнятих норм, а й від естетичного смаку конкретної людини. Що ж мається на увазі під екстер'єром монети, і які його риси будуть прийняті до уваги?
- Наявність або відсутність ненатуральних ушкоджень (виникли в результаті неправильного зберігання).
- Відтінок патини, рівномірність її покриття (особливо актуально для мідних монет), чи гармоніюють відтінки патини на аверсі та реверсі монети.
- Блиск монети. Яскравість штемпельного блиску і ступінь його збереження особливо впливають на вартість монети стану UNC, та й інших монет. Ефект «обертових променів» говорить про високу якість карбування. Якщо піднести монету до джерела світла і качати її з боку в бік, по колу монети пробіжать два промінчика.
Тип і вік монет, як бачите, враховуються при оцінці монет на основі вже зроблених висновків про ступінь безпечності та про сплаві, з якого вона виготовлена.