Вперше в історії створення сучасних самокерованих автомобілів вантажівка без водія здійснила настільки тривалу поїздку, причому не просто так, а доставляючи вантаж. Автономна вантажівка доставила 40000 фунтів (трохи більше 18000 кілограмів) масла з міста Тьюлара, штат Каліфорнія, в Квакертаун, штат Пенсільванія, завершивши поїздку менш, ніж за три дні.
Вантажівка керувалася алгоритмом, створеним стартапом з Кремнієвої долини під назвою Plus.ai. Як і будь-який інший автономний автомобіль з автопілотом, авто використовує безліч камер, лазерів і радарів і лідарів для розпізнавання дорожніх знаків, перешкод та інших транспортних засобів на дорозі для того, щоб оцінити дорожню обстановку.
А тим часом, якщо вам потрібні оперативні, надійні і по розумній ціні грузоперевозки по Казахстану звертайтесь в компанію «Eurasian Bridge Kazakhstan»
Вантажівка Plus.ai подорожувала по дорогах вдень і вночі, адже їй, на відміну від реального водія, не потрібно було витрачати час на сон. При цьому машина відмінно орієнтувалася в змінах висот, об'їжджаючи різні перешкоди. Зокрема, області, в яких проходили ремонтні роботи. Не були перешкодою для автомобіля також дощ і сніг. Звичайно, на борту завжди знаходився водій-чоловік, готовий в разі необхідності взяти керування на себе і інженер з техніки безпеки, який стежив за роботою машини. Але їх втручання не знадобилося.
Хоча вантажівка повиннна була зробити кілька зупинок, задля запланованих перерв, передбачені законом, вона в основному їхала автономно. Найбільш вражаюче це те, що водієві не потрібно було перехоплювати управління під час поїздки, тобто не було ніяких проблем, які вимагали б його втручання. - цитує представників Plus.ai видання Zmescience.
В даний час в Сполучених Штатах існує більше десятка компаній, що розробляють або здійснюють автономну доставку вантажів. Наприклад, стартап Embark Trucks, що базується в Сан-Франциско, завершив тривалу поїздку по пересіченій місцевості. Однак вона зайняла більше часу, закінчившись через п'ять днів, і в цьому випадку не було доставлено ніякого вантажу. Та й водієві час від часу довелося коригувати рух. При цьому найважливіше в даному випадку - це тривалі автоматизовані поїздки, так як в таких умовах системам орієнтуватися найважче. До того ж вони важливі для вантажних операторів, тому що саме на великих відстанях можна отримати значну вигоду.
Самохідна вантажівка обійдеться дорожче, але вона повинна окупити себе в довгостроковій перспективі. Близько 30-40% вартості далекомагістрального вантажу - це зарплата водія і допоміжні витрати (на мотелі, харчування і т.д.). Повністю автономній вантажівці цього не потрібно. Більш того, використання подібного виду транспорту також скоротить і час, необхідний на доставку вантажів.