Виявляється, в сучасному сленгу є визначення. Кріндж (від англійського "to cringe", що перекладається, як "з'їжуватися", "пересмикуватися від огиди"), або іспанський сором - це почуття незручного сорому за людину яка виставляє себе дурнем і ганьбитися перед іншими людьми.
Це цікаве явище, звичайно, міжнародне, що не має чіткої географічної прив'язки. Але дати йому власне ім'я першими додумалися іспанці. І ввели назву країни в тезауруси міжнародної психології. Посунувши, до слова, Німеччину, в якій теж є схоже поняття - Fremdschämen, «сором за чужака». У іспанського сорому також є і інші назви. Наприклад, конфуз секонд-хенд. Або емпатичний сором. Або опосередковане збентеження Linking Empathy To Vicarious Embarrassment.
Втім, є речі цікавіші, ніж назви. Зокрема, звідки береться цей самий іспанський сором. Що змушує нас червоніти за інших - людей, до чиїх помилок, нерозумної або нетактовної поведінки ми самі не маємо ні найменшого відношення. Детальніше про цей феномен можна дізнатися на сайті https://coremission.net/slovar/cringe/, а загалом досліджень, присвячених опосередкованому збентеженню, існує не так вже й багато. Однак ті, що є, дозволяють перерахувати кілька причин, за якими ви відчуваєте кріндж. Спойлер: частина з них вас порадує, а частина, можливо, засмутить.
Чуйність
Вона ж - розвинена емпатія. Ви приміряєте на себе, що відчуває інша людина, що потрапила в незручну ситуацію. І до такої міри співпереживаєте йому, що відчуваєте майже фізичний біль. Це не перебільшення: при емпатії дійсно активуються Your flaws are my pain області мозку, пов'язані з відчуттям болю. Тому вам хочеться закрити очі, піти, аби не бачити чужого ганьби.
Егоцентризм
Уявіть собі, що на вулицю перед вами вибіг голий маленький хлопчик. Дитина ще занадто мала, щоб усвідомлювати, що порушує якісь соціальні норми. Вона не відчуває ні грама збентеження. Зате це збентеження раптово відчуваєте ви. Так відбувається тому, що ваші внутрішні установки, ваш погляд на світ здаються вам більш значущими, ніж установки інших людей. І саме так проявляється егоцентризм - штука в цілому природна. Однак іноді він призводить до відсталості поглядів, неможливості подивитися на світ під іншим кутом зору. Втім, це вже зовсім інша історія.
Гіпервідповідальність
Якщо вам знаком іспанська сором, значить, ви схильні брати на себе відповідальність за поведінку інших людей. І це змушує вас переживати чужі промахи як власні. Навіть в тій ситуації, коли вплинути на ці дії об'єктивно ви не можете.
Страх бути відкинутим
Страх бути викинутим з колективу живе в кожному з нас. Привіт довгої і не завжди гуманної еволюції, яка навчила наших предків: стати ізгоєм в племені означає дуже швидко стати мертвим. Тому ми гостро реагуємо на ситуації, в яких соціум відкидає (або може відкинути) одного з наших одноплемінників.
А раптом, схвильовано шепоче підсвідомість, слідом за ним відкинутий і нас?
Прослідкуйте, як почувають себе люди, на очах у яких начальник вичитує підлеглого. Або як поводяться школярі, коли вчитель лає однокласника. Голова, втиснута в плечі, опущений погляд, незручне мовчання і відчайдушне бажання втекти. Це діє той же механізм, який запускає іспанська сором в інших випадках. Десь там, в глибинах підсвідомості, нам страшно, тому хочеться відвести очі і зробити фейспалм, щоб сховатися від цього «ганьби» і можливого вигнання Validation and correlates of the vicarious embarrassment scale.
Занижена самооцінка
Лідерів, яскравих і затребуваних персон з племені, як правило, не викидають. Викидають тих, чия втрата не стане помітною. Якщо ви приміряєте на себе роль потенційно відкинутого, швидше за все, ви не дуже-то впевнені в собі.