Розповімо, що таке селф чекаут, які його переваги і як ним правильно користуватися. До речі https://chm-s.com/ua/ ви дізнаєтесь про компанію CHM Software, яка успішно розробляє і впроваджує ці та інші інноваційні ситсеми комплексної автоматизаії торгівлі
Що таке Self-Checkout - принцип дії каси самообслуговування
Електронно-механічні пристрої, призначені для самостійного розрахунку та оплати товару, - саме це і є селф чекаути, або ж «Self checkout», що в перекладі з англійської означає «каса самообслуговування». Касове обладнання такого типу дає можливість клієнтам магазинів зробити самостійно покупку: відсканувати штриховий код товару, упакувати його і внести оплату.
Селф чекаути - відмінна заміна традіціонним касам, що використовується в роздрібних мережах для автоматизації процесу покупки. Головна їхня відмінність полягає в тому, що відсканований товар пристрій може розпізнати, як помилковий, якщо раптом покупець вирішив обдурити, відсканувавши штрих код одного товару, покласти на вагову платформу інший товар.
Розплатитися за товар на селф чекауті можна і готівкою, і банківською картою. Процес купівлі товару на касі «Self checkout» досить простий. Скористатися зможе будь-який клієнт. Найчастіше обладнання встановлюють в:
- Роздрібних торгових точках, причому неважливо мережевих чи ні.
- Дрібнооптових магазинах, що реалізують ваговій товар.
- Оптових точках, в яких також не обійтися без вагового обладнання.
- Магазинах будівельних матеріалів.
- Книгарнях.
Зазвичай в зоні самообслуговування знаходиться співробітник магазина, який допоможе не тільки розібратися в техніці, але і простежить, щоб процес покупки проходив без обману.
Спеціаліст може зажадати звірити чек і куплений товар, якщо у нього виникнуть підозри.
Переваги кас самообслуговування
Селф чекаути, безперечно, підвищують рівень обслуговування клієнтів в торгових точках. Головні переваги цього обладнання - конкурентність і інноваційність. Завдяки такій техніці, рітейл починає процвітати, формуючи у клієнтів лояльність і довірливе ставлення до магазину.
Обслуговування покупців за допомогою терміналів Self-checkout має масу переваг.
- Організація автоматизованого процесу, без залучення фахівців. Керівник торгової точки повинен розуміти, що, поставивши термінал, він може скоротити штат співробітників.
- Виникнення почуття захищеності у клієнтів. Термінал самообслуговування викликає довіру у покупця, так як людина сама, без чиєї-небудь допомоги, може відсканувати товар, здійснити оплату. Він буде впевнений, що його ніхто не обдурить і не обрахує, видаючи здачу.
- Залучення нової класової ніші клієнтів. Існують люди, які віддають перевагу «спілкуванню» з гаджетами, ніж з обслуговуючим персоналом. І це стосується не тільки молоді, а й клієнтів пенсійного віку, для яких важливо виключення «людського фактора».
- Ефективне використання торгової площі. На території, де розташовується одна каса з касиром-операціоністом, можна встановити від 4 до 6 кас самообслуговування. Це помітно економить площу торгового приміщення.
- Графік роботи обладнання може бути влаштований так, що доступні каси будуть в режимі нон-стоп. Завдяки цьому збільшиться пропускна спроможність магазину, а також зникнуть черги.
- Можна відрегулювати черги. Найчастіше люди, які купують кілька товарів, не бажають стояти в черзі. Їм простіше скористатися терміналом самообслуговування. А клієнти з візками, забитими доверху продуктами, стоятимуть в загальній черзі на касу з касиром.
- Скорочуються витрати на інкасацію.
- Можна контролювати прийняті грошові кошти за допомогою загальної касової системи.
- Швидке обслуговування клієнтів.
- Різні варіанти оплати товарів. Прийматися можуть готівкові кошти, банківські картки, чеки та навіть знижкові талони, подарункові сертифікати.
Звичайно ж, всі переваги дозволяють домогтися результату по швидкої окупності обладнання - за 1,5-2 роки. По суті, селф чекаут може повністю замінити касирів-операціоністів. Персонал можна зайняти іншою роботою в магазині і сили направити на дійсно важливі моменти.