Роль гідравлічного фільтра для надійної тривалої роботи гідравлічних систем

З розвитком сучасної гідравліки, фахівці всього світу прийшли до висновку, що крім головної рушійної сили в системі (модуль насос-двигун) важливу роль відіграє система фільтрації.

Гідравлічний фільтр - це перше, про що повинен подумати конструктор, інженер, який проектує гідравлічний привід того чи іншого пристрою. Адже саме якісна фільтрація дозволить стабільно пропрацювати цій системі не просто кілька років, а кілька десятиліть. По посиланню артикул топливного фильтра можна ознайомитись з широким асортиментом обладнання, що пропонує компанія «Ультрафильтр», а саме: гідравлічні фільтри, фільтри і фільтроелементи для спецтехніки, компресорів і вакуумних насосів від відомих світових виробників.  

У гідравлічній системі можуть міститися різні за своєю природою і властивостями речовини. Найчастіше, нам потрібно позбутися від механічних домішок. Є у гідравлічних компонентів і інші вороги (волога, газ і т.д.), однак для них існують спеціальні фільтри і ми на них зупинятися докладно не будемо, тому що кожна з цих тем вимагає детального розбору. В першу чергу, нас цікавлять тверді частинки, тому як саме вони можуть бути причиною виходу з ладу насосів і розподільників. Це може бути як абразив, який потрапив в систему при складанні, так і пилюка, що потрапила з повітрям. Довготривала робота і знос виконавчих механізмів, наприклад, гідроциліндрів, теж призводить до появи в системі дрібних фрагментів ущільнень і металевої стружки. 

Отже, повернемося до фільтрів. Гідравлічний фільтр - це пристрій, призначений для уловлювання та видалення твердих частинок з робочої рідини. Зазвичай фільтр складається з корпусу фільтра (або склянки), фільтруючого елемента, індикатора забруднення і, в деяких випадках, перепускного клапана. Корпус фільтра виконаний з алюмінію, сталі, нержавіючої сталі або пластику. Вибір матеріалів корпусу і елементу залежить від температурного режиму і робочої рідини, яка потребує фільтрації. Корпус, як правило, розбірний для подальшої зміни фільтруючих елементів.

При виборі матеріалів елементів потрібно знати, що вони діляться на регенеровані і одноразові. До одноразових відносяться неорганічне скловолокно і папір. До придатним для регенерації: металева сітка і волокно з нержавіючої сталі. Як зрозуміло з визначення цієї групи-ці елементи можна відновлювати. Елементи з металевої сітки можна вимочувати в спеціальних розчинах і продувати стисненим повітрям. Такий фільтруючий елемент можна використовувати до 10 разів. Однак, у цій здатності є і зворотна сторона - такі елементи не ефективні при фільтрації менше 25 мкм. Зате металеве волокно здатне відсівати частки від 3 мкм і більше, однак процес його регенерації складніший: вам знадобитися ультразвукова ванна із спеціальним розчином і компресор. За рахунок можливості регенерації, ці елементи більш дорогі, ніж одноразові.

Індикатори забруднення служать для визначення ступеня забруднення елемента. Є так само кілька видів індикаторів: візуальний, електричний, візуально-електричний. Візуальний індикатор показує кольором, в якому стані знаходиться елемент, наскільки він забруднений. Як правило, всі вони влаштовані однаково: нормальний колір індикатора зелений; при 75% забруднення індикатор стає жовтим, а при 90% -Червоні. Це вірна ознака того, що елемент необхідно замінити.

Електричний індикатор посилає сигнал на керуючий пристрій. Це може бути просто реле включення / вимикання гідравлічного насоса, а може бути комп'ютер управління верстатом, і тоді оператор побачить, що елемент пора міняти. Індикатор працює за принципом перепаду тиску на вході і на виході, вимірюючи опір на фільтроелементі.

Також, гідравлічний фільтр оснащений перепускним клапаном. Клапан відкривається на певному перепаді тиску (зазвичай це 2,5 бара) і пропускає потік масла повз елемента. Якщо в фільтрі без перепускного клапана (іноді його називають «байпасним») вчасно не поміняти елемент, його може розірвати, і всі частинки, накопичені елементом, одноразово потраплять в систему. Залежно від того, де фільтр стоїть, це може привести до різних негативних наслідків. У сучасних виробників гідравліки байпасні клапани, для простоти застосування, вбудовані в фільтруючий елемент.