Фанеру виготовляють з деревини хвойних і листяних сортів, відповідно, вона називається, листяною і хвойною. Найбільш поширеною в сфері ремонту є березова фанера, в сфері будівництва - хвойна, так як має більш високі показники стійкості.
В одному листі може бути використано кілька видів деревного шпону, проте сорт матеріалу встановлюється за того прошарку шпону, з якого виготовлені її лицьові сторони. Так, наприклад, березова фанера може мати проміжні шари шпону, виконані з деревини тополі. Якщо вам потрібна якісна фанера ФК влагостойкая по доступній ціні, звертайтесь в компанію ООО «НПП «Транс Лок»
Універсальність матеріалу
Фанера - один з найбільш універсальних виробів, який використовують в різних сферах людської діяльності: практично на кожному етапі будівельних робіт, у виробництві меблів, дитячих іграшок, корабле- та авіабудуванні, при здійсненні ремонту та декорування приміщень і в інших областях. Це не дивно, так як даний матеріал має масу переваг:
- Вона має дуже гарну міцність і довговічністю в порівнянні з деревоволокнистої плитою MDF та іншими деревостружкових матеріалами.
- Доступна в широких діапазонах товщини від 3 мм до 30 мм, що дозволяє використовувати матеріал як для створення опалубки, так і для ремонту приміщення та виготовлення предметів меблів.
- Навіть березова фанера в два рази стійкіша до негативного впливу вологи, ніж дошка, не кажучи вже про хвойний матеріал, що відрізняється високими показниками вологостійкості.
- Даний матеріал має хороші показники на вигин, тому її часто використовують для створення декоративних елементів.
- Листи вироби стійкі до температурних перепадів і впливу ультрафіолетового випромінювання.
- Поверхня фанери не боїться впливу синтетичних миючих засобів та більшості хімікатів.
- Завдяки відносній легкості, податливості в обробці і пластичності, фанера є простою в монтажі.
- Цей виріб відрізняється високою зносостійкістю, стійкістю до усадки, деформації, скручування і розтріскування, а також практично не схильне до гниття.
- Крім усього вищесказаного, фанера є недорогим матеріалом, що істотно підвищує на неї попит.
Характеристика фанери
Перед тим, як вибрати фанеру, необхідно вивчити всі її характеристики: розмір, кількість шарів, марку, сорт, наявність обробки сторін і так далі, які ми постараємося розглянути по порядку.
1. Товщина. Згідно зі встановленими стандартами ГОСТ 3916.1-96, товщина фанери може варіюватися від 3 до 30 міліметрів. Однак у разі потреби багато виробників погоджуються на виготовлення листів будь-якої товщини, необхідної замовнику. В даному листовому матеріалі може знаходитися від трьох до двадцяти одного шару деревного шпону, які і визначають її товщину.
2. Розміри. Розміри листів також бувають різними, проте найбільш затребуваними є листи 152х152 сантиметра - це обумовлено тим, що матеріал таких розмірів зручний при транспортуванні, його легко піднімати на верхні поверхи і використовувати в якості обробки.
3. Обробка: в залежності від способу обробки фанера ділиться на шліфовану і не шліфовану. У маркуванні нешліфована фанера має позначення НШ, листи, які піддавалися шліфовці тільки з одного боку, маркуються як Ш1, а оброблені з обох сторін вироби - Ш2. Якщо виникає питання, яку фанеру вибрати, наприклад, для вирівнювання підлог, то найчастіше вибирають листи НШ - нешліфовані, що знижує ціну матеріалу.
4. Вологостійкість. За вологостійкості розрізняють три види матеріалу: високою, обмеженою і середньої стійкості. Щоб правильно вибрати фанеру за рівнем її стійкості до дії вологи, необхідно також звертати увагу на маркування. Так, вологостійка фанера маркується як ФСФ - це означає, що шпон даного матеріалу проклеєний з використанням фенолоформальдегідних клейових складів.
Фанера середнього рівня вологостійкості має літерне позначення ФК, яке вказує на те, що шпон даного матеріалу проклеєний карбамідними смолами. Листи з низьким ступенем водостійкості найчастіше виготовляються на основі тваринних клейових складів, як правило, це казеїновий клей.
Вологостійка фанера ФСФ найчастіше виготовляється з хвойного шпону, і використовується для зовнішньої обробки, а також при облаштуванні покрівлі. Фенолформальдегідні смоли роблять фанеру дуже стійкою до дії вологи, проте погано позначаються на здоров'ї людей, тому для внутрішньої обробки житлових приміщень її застосовують вкрай рідко. А ось фанеру ФК використовують не тільки для внутрішньої обробки, а й в меблевому виробництві. Вона не має запаху і є безпечною для здоров'я людей. Є ще одна марка фанери, просочена бакелітовим лаком, з маркуванням ФБ - вона відрізняється хорошою пружністю і міцністю, і не сприйнятлива до води. Найчастіше вона застосовується в сфері судо- і яхтобудування.