Що потрібно знати про осіннє-зимове зберігання цибулин тюльпанів

Квітучі тюльпани - прикраса будь-якої клумби і гарантія гарного настрою господарів ділянки. Більшість садівників знає, що щорічна викопала цих квітів є обов'язковим етапом агротехніки і запорукою їх буйного цвітіння в майбутньому сезоні.

Це, звичайно, за умови наявності хорошого посівного матеріалу. Якщо ж такого нема, рекомендується його придбати в інтернет-магазині https://yaskravaklumba.com.ua/s, де в широкому асортименті представлені цибулини елітних сортів тюльпанів, а також насіння і саджанці плодових і декоративних рослин. 

Прості види тюльпанів успішно «зимують» у відкритому грунті, якщо цибулини висадити в вересні-жовтні. Але для примхливих квітів складно створити природні умови, при яких вони зможуть накопичити свій потенціал і не втратити сортові характеристики. Ось тут перед відповідальним садівником і постає питання, як зберігати цибулини тюльпанів взимку.

А якщо не викопувати?

Щорічне викопування дозволяє відібрати найбільш якісний матеріал, зберігши цінні видові властивості для наступного врожаю. Винятком є ​​прості сорти тюльпанів, які відмінно «переносять» осінню негоду і зимову холоднечу, а навесні радують добірними і соковитими бутонами. Але і їх рекомендується періодично (раз в 2-3 року) викопувати для «оздоровлення» і «оновлення» сортового фонду.

Потрібно враховувати, що чим вишуканіша квітка, тим більшої уваги від садівника вона зажадає в порівнянні зі звичайним (сортовим, а не гібридним) тюльпаном.

Ігнорування рекомендацій викопувати цибулини кожен сезон може привести до таких проблем:

  • подрібнення посівного матеріалу. Материнська цибулина після закінчення вегетативного періоду відмирає, але дає життя численним "діткам". Якщо все сімейство залишати щорічно в землі, то на площі, відведеної для однієї повноцінної цибулини, розміститься кілька дрібних екземплярів. Згодом тюльпани слабшають і перестають формувати великі, красиві головки;
  • заглиблення цибулин в землю. В результаті молодим паросткам важко «вибратися» на поверхню землі вчасно. Крім цього, сам квітникар може за зиму забути, де у нього тюльпани, не знайшовши в верхньому шарі цибулин, і засіяти ділянку чимось іншим або знищити тільки-тільки «проклюнулися» паросток при скопуванні;
  • пошкодження і загнивання цибулин. Щорічний огляд і відбраковування зіпсованих тюльпанів знижує ризик ураження шкідниками та хворобами.
  • втрати сортових властивостей. Слабкі екземпляри не дадуть життєздатних "дітей".

Як підготувати посівний матеріал до зберігання

Після викопування тюльпани з розрослим старим корінням і грудками землі розкладають для просушки під навісом в теплому, але добре вентильованому місці. Для цього підійде будь-яка веранда, сарай або альтанка. Потрібно постаратися захистити посівний матеріал від опадів, яскравого сонця і протягів.

Через тиждень підсохлі цибулини очищають від покривних лусочок, старих коренів, ножем соскабливают прилиплу грунт, видаляють дрібні дефекти (виразки, нарости, цвіль). Критично пошкоджені, підгнилі екземпляри викидають. Гнізда розбирають на часточки і проводять сортування за все посівного матеріалу за розміром і сортам.

Зберігати тюльпани краще після дезінсекції в розчині марганцівки - це знищить мікроорганізми, які «прокралися» під лусочки. Добірні цибулини потрібно розсипати в 1-2 шари для просушки на складену в декілька шарів папір і розмістити в прохолодному, провітрюваному місці в будинку (квартирі), а не на вулиці. Знаючи, як зберігати цибулини тюльпанів, навіть недосвідчений садівник зможе уникнути втрат якісного посівного матеріалу.

Зазвичай тюльпани висаджують восени, до заморозків. Але іноді провести висадку неможливо через погодні умови. Тому розрізняють 2 способи зберігання цих рослин:

Правила осіннього зберігання

Після остаточної просушки підготовлені цибулини тюльпанів закладають на зберігання. При цьому потрібно враховувати, що їм необхідно забезпечити комфортні умови. Так, температуру рекомендується підтримувати на рівні + 23-25 ​​˚С в кінці літа, у вересні знизити до +20 ˚С, а до жовтня довести до +15 ˚С.

Вологість не повинна перевищувати 55-60% - це вбереже матеріал від гниття. Обов'язковою умовою є часте провітрювання, тільки тоді цибулини тюльпанів здатні зберігати свої сортові характеристики тривалий час.

Нечисленну колекцію тюльпанів зберігають в нижньому ящику холодильника, розсипавши на дні в 1-2 шари. Для забезпечення виживання найбільш цінних екземплярів рекомендується акуратно загорнути цибулини в папір і в такому вигляді помістити в камеру.

Правила зимового виживання

Якщо тюльпани придбані пізно восени, і висадити в грунт їх нереально, то потрібно організувати зимове зберігання. Так як тривалу зимівлю зможуть пережити лише життєздатні сорти, то потрібно відкалібрувати найбільш підходящі екземпляри:

  • цибулини обсягом 3-4 см будуть повноцінно цвісти на наступний рік;
  • цибулини розміром 2-3 см зацвітуть не так рясно, але «дадуть» діток;
  • дрібні цибулини краще відбракувати, так як запас життєвих сил у них невисокий.

Відсортовані, протруєні тюльпани засипають в дерев'яні або пластмасові ящики в 2-3 шари. Краще, якщо дно буде ґратчастим, так як це забезпечить доступ повітря. Картонні картонки краще не використовувати, в них посадковий матеріал швидко відволожиться. Для додаткового захисту можна насипати тирсу або обернути кожну цибулину в папір.

Зберігати можна в облаштованому підвалі, якщо є приватний будинок, або на утепленому балконі, подалі від опалювальних приладів, якщо садівник - мешканець міської квартири. Винахідливі цінителі тюльпанів зберігають тюльпани в бавовняних мішечках або капронових панчохах в підвішеному стані.