Аерація акваріуму: що потрібно знати

Життя риб і інших гідробіонтів в воді підтримується за рахунок розчиненого в ній кисню. Щоб концентрація кисню була оптимальною у всіх шарах товщі води, потрібно її «перемішування».

У природному середовищі подібний ефект досягається за рахунок природних підводних течій, які в акваріумі відсутні. Якщо не подбти про штучну конвекцію, вода почне застоюватися, що призведе до утворення «каламуті», розвитку шкідливих бактерій, гіпоксії у риб. Запобігти цьому допоможуть штучні аератори (ще так називають акваріумні компресори), а тут їх можна купити по найкращій вартості.  

Як же вибрати найбільш оптимальну модель компресора для акваріума? Розглянемо основні критерії та проблеми підбору.

4 ознаки того, що вашим рибам потрібен компресор

Якщо без фільтра і правильного грунту неможливо створити комфортне для риб середовище, то без компресора вони можуть спокійно існувати при певних умовах. Однак в деяких випадках він критично необхідний. На те, потрібний або не потрібний прилад конкретно вам, впливають конкретні фактори

  • Співвідношення обсягу акваріума і "рибонаселення". Так, в акваріумі на 200 л три золотих рибки можуть жити без компресора, але в 50-літровому потрібна додаткова аерація. Впливає не тільки кількість риб, але і їх вигляд, так, цихліди вимогливі до умов, і при великій їхній кількості компресор стає обов'язковим.
  • Поверхнева течія і площа її поширення. Поверхнева течія може створюватися внутрішнім фільтром, завдяки чому вода буде насичуватися киснем. Чим сильніше ця течія і більше площа його поширення, тим менше ймовірність, що вам знадобитися додаткове оснащення.
  • Температура води. Чим нижче температура, тим вищий вміст кисню і краще його розчинність. Якщо у вас тропічні рибки, зміст яких вимагає підтримувати температуру вище 28-30 градусів, компресор необхідний.
  • Рослинність. Будь-які рослини, особливо швидкозростаючі, виробляють кисень. Однак роблять вони це за наявності світла, тобто в густонаселених акваріумах з рослинністю компресор потрібно включати, але тільки вночі. Новачки часто помиляються у виборі, роблячи пріоритет на терміні служби техніки і бренду. Обидва цих пункту значення не мають: компресори самі по собі влаштовані так, що служать довше фільтрів і інший акваріумний оснащення, а «китайці» по співвідношенню потужності і безшумності в деяких випадках перевершують хвалені моделі Tetra.

При покупці звертайте увагу на наступне

Типи обладнання

По пристрою умовно можна поділити компресори на 2 типу:

  • Мембранний. Повітря подається за рахунок роботи мембран, які пропускають потік в одну сторону. Споживає мінімум енергії, тихий, проте не підходить для великих акваріумів через малу потужність (для акваріума до 150 літрів буде оптимальним).
  • Поршневий. Повітря подається за допомогою поршня, за рахунок чого досягається велика потужність. Такі компресори більш гучні, ніж мембранні, проте краще підходять для великих акваріумів.

Також розрізняють зовнішні і внутрішні домашні аератори. Зовнішні можуть встановлюватися під акваріуми, завдяки чому не псують композицію, більш естетичні в конструкції і відрізняються високою потужністю. Внутрішні компресори представляють собою помпу, що обертається елемент якої розташований в воді, завдяки чому знижується гучність.

Зверніть увагу! Аератори можуть бути автономними (працюють від батарейок) і з живленням від мережі.

Потужність компресора

При виборі моделі слід виходити з мінімальної продуктивності: 0,5 л / год на кожен літр води. Для акваріумів з великим об'ємом можна вибирати параметр з невеликим запасом, наприклад, на 300 л води взяти не 150л / год, а 200л / год.

У цьому плані будуть зручні компресори з регулюванням подачі повітря на зразок Schego Optimal (хоча конкретно ця модель досить шумна): максимальна потужність у неї 250л / год, але ви можете підкрутити і вибрати для себе оптимальну.

Як зрозуміти, наскільки гучним буде компресор

Зрозуміти, чи зможете ви спокійно спати з працюючим компресором, можна тільки при покупці або за відгуками. Хоча варто зауважити, що навіть одна і та ж модель може шуміти по-різному: залежить і від того, наскільки добре встановлені елементи, і від конструкційних особливостей.

Найгучніші по роботі аератори у китайських виробників. Серед «Не Китаю» шумні компресори у Tetra - хоч вони і служать по 5 років, в мережі постійно з'являються поради, як підкрутити регулятор напору, поставити компресор на вату і взагалі знизити гучність від роботи обладнання цієї марки.

Найбільш тихі аератори у Eheim. Але вони ж дорожчі інших в середньому на 200-500 грн. Середнім варіантом можна назвати Schego, але про гучність конкретних моделей краще судити з відгуків.