Як вибрати побутовий стабілізатор напруги

Стабільні характеристики електромережі є запорукою довгого і вірної служби електроприладів. Напевно всі помічали, як освітлення в кімнаті стає більш тьмяним або, навпаки, більш яскравим. Це ознаки нестабільної напруги в електромережі.

Найбільш небезпечні для техніки різкі скачки напруги: так, зміна цього параметра на 10% здатна зменшити термін служби електроприладів в 4 рази. Запобігти цьому допоможе якісний стабілізатор напруги RETA, який можна придбати в інтернет-магазині reta.com.ua. 

Купуючи стабілізатор для будинку потрібно, насамперед, орієнтуватись на технічні характеристики приладу.

Однофазні та трифазні стабілізатори

У побуті переважно використовується однофазна мережа з напругою 220В, в багатоквартирних житлових будинках з електроплитами є трифазна мережа. Крім того, трифазні мережі можна зустріти на дачах і в приватних будинках. У мережі 220В можна застосовувати однофазні стабілізатори напруги. У мережі 380В можливі комбінації з трьох однофазних моделей.

Потужність

Всі електроприлади при включенні створюють навантаження на мережу - при підключенні до стабілізатора це навантаження переходить на нього. Нормальна робота стабілізатора буде забезпечена тільки в тому випадку, якщо потужність підключених приладів не перевищує його власну. Якщо ця умова буде порушена, спрацює захист і стабілізатор відключиться. Чим більше витків обмотки і чим більше діаметр дроту, тим вище буде потужність приладу. Ці параметри також безпосередньо впливають на вагу і розміри приладу.

Потужність стабілізаторів напруги в залежності від моделі може становити від 0,5 до 100кВт. Прилади з мінімальною потужністю купують для захисту конкретної техніки. Для захисту всіх пристроїв необхідний стабілізатор великої потужності - про те, як вирахувати цей параметр, ми розповімо трохи нижче.

Вхідна напруга

Основою стабілізатора є автотрансформатор, який складається з первинної і вторинної обмотки. При його створенні враховуються потужність і вхідна напруга. За їх значенням розраховується перетин дроту, а також кількість витків. Як правило, кожен виробник дотримується власних «традицій». Так, у більшості однофазних приладів цей показник становить 160-250 В для однофазних і 280-430 В для трифазних. Вибір вхідної напруги стабілізатора дуже простий - вона не повинна виходити за межі напруги електромережі. Так, стабілізатор з вхідною напругою 160В вже не зможе працювати з мережею, напруга якої становить 150В.

Вихідна напруга

Вихідна напруга є прямим результатом роботи стабілізатора. При його покупці варто звертати увагу не тільки на значення в 220 або 380 В, але і на похибку, виражену у відсотках. Вона відображає допустимі відхилення від норми.

Бльш точними є електромеханічні стабілізатори. Значення похибки кожного з них не буде перевищувати 3%. Похибка у електронних стабілізаторів може становити від 2 до 10%. Чим дорожче стабілізатор, тим він точніший - на вартість безпосередньо впливає кількість витків обмотки і електронних ключів. Для захисту всієї мережі краще вибирати стабілізатор з мінімальною похибкою.

Частота мережі

Напруга мережі - важливий, але не єдиний її параметр. Другим важливим показником є ​​частота мережі живлення. Відхилення до 0,2Гц вважаються досить серйозними, до 0,4Гц - критичними. Перевищення цього відхилення здатні порушити працездатність техніки. Наприклад, підвищеною чутливістю до коливань частоти відрізняються асинхронні двигуни, які використовуються в опалювальних котлах і насосах. Двигуни починають працювати зі змінною частотою, що призводить до його поломки. Кращим виходом стане покупка стабілізатора напруги. Всі моделі, які доступні до покупки в Україні, підтримують частоту 50Гц.

Точність і швидкість стабілізації

Точність стабілізаторів напруги коливається в межах 2-10%. Цього цілком достатньо для більшості побутової домашньої техніки. Для більш ніжної і чутливої апаратури необхідно вибирати стабілізатор якомога з меншою похибкою. Швидкість стабілізації відображає час реагування стабілізатора на зміну характеристик струму. Чим менше буде цей час - тим краще, однак, критичним цей параметр не є.