Правильне харчування: чи потрібні нам перші страви

Наші предки, вживаючи просту здорову їжу, а це, в основному були різні каші і юшки, були міцнішими і здоровішими за нас. Сучасні науковці з'ясували, що каші - це не завжди найздоровіша їжа. Так от цікаво, а перші страви, ці самі юшки, супи, бульйони, борщі, що присутні в наших сьогоднішніх раціонах - необхідність, звичка, національна традиція або щось ще?

Чи скрізь їдять гарячі перші страви?

Якщо подивитися на національні кухні різних країн і народів, то у деяких з них в принципі немає своїх перших страв. Найчастіше це стосується колишніх кочових народів, наприклад, у казахів до запозичення сусідньої узбецької шурпи, взагалі не було супів. Втім, і в сучасній Америці ви знайдете суп тільки в національних ресторанах або в лікарнях, де ним годують ослаблених і літніх людей.

Але у деяких країн і народів перші страви стали їх «візитними картками» - російські щі, український борщ, грузинський суп-харчо, французький цибулевий суп, середземноморський буябес, іспанська гаспачо, малазійська лакса... А якщо ще їх подати у чудовому посуді, представленому на сайті makitra.ua, то такі страви підуть буквально "на ура"!

Взагалі, на сьогоднішній день в світі існує близько 150 типів супів. І раз існує така їх різноманітність, значить, вони не тільки потрібні і важливі, але і корисні. Але дієтологи завжди розглядають ті чи інші страви «під мікроскопом», вишукуючи темні плями навіть у їжі з бездоганною репутацією.

Необхідність перших страв - міф?

Почнемо з того, що перші страви - це всього лише данина нашим національним, сімейним, місцевим традиціям, а у когось просто звичка. І принципову необхідність саме в перших рідких стравах у нашого організму немає. Думаю, у кожного є знайомі, взагалі не вживають перших страв, і при цьому абсолютно здорові. Але ми-то з дитинства пам'ятаємо, що мами і бабусі завжди змушували нас їсти «перше», та ще й обов'язково з хлібом. Обід в школі-дитсадку-піонерському таборі, а зараз і бізнес-ланчі в кафе і ресторанах просто немислимі без перших страв. Але для здоров'я абсолютно не важливо чи їмо ми виключно тверду або рідку їжу, сиру або термічно оброблену. До речі, досвід сироїдів це підтверджує.

Переваги супів

Проте, тепла, термічно оброблена їжа в рідкому вигляді засвоюється краще, поживні речовини швидше потрапляють в кров, а деякі з них (наприклад, лікопін) в рази збільшують свою користь саме при термічній обробці. Крім того, в перших стравах в великому обсязі зазвичай не багато калорій (природно, якщо це не суп на жирному бульйоні з засмажкою і сметаною), і люди, які починають обід з супу, споживають відсотків на 20 менше калорій. Так, нашим предкам було важливіше «жирніше-густіше», але у них і енерговитрати були в рази більше витрат сучасних «білих комірців», а тому ось це загальне зниження калорійності раціону за рахунок рідких страв грає важливу роль.

Безумовно, перші рідкі страви - це одна з складових більшості лікувальних дієт, як при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, так і при багатьох інших захворюваннях. Нежирні бульйони з птиці, кролика, яловичини - високопоживні продукти для ослаблених хворих, відмінні збудники шлункової секреції, супи-пюре - дбайливе харчування для слизової шлунка і кишечника, а курячий бульйон не даремно називають «єврейським пеніциліном»!

Пам'ятаєте, коли ми в дитинстві простуджувалися, мами і бабусі тут же варили нам курячий супчик, переконуючи, що це найдієвіший засіб для швидкого одужання. І вони мали рацію! Тепер про його користь говорять навіть наукові дослідження. Виявлений в курячому бульйоні карнозин - потужний іммуностумулятор, гарячий бульйон покращує захисну функцію війок дихальних шляхів і рух слизу, що дозволяє не просто полегшувати, а знижувати симптоми грипу та застуди, такі як кашель, нежить і біль у горлі. Вітамін А і каротиноїди моркви, яку додають при варінні бульйону, сприяють виробництву антитіл.

А український борщ, це ж взагалі - джерело користі і чи не ідеальний продукт для очищення з точки зору дієтолога, адже він містить вітаміни, клітковину, воду і білок. Рідина сприяє виведенню токсинів. Клітковина варених овочів - натуральний сорбент широкого спектру дії. Білок забезпечує обмінні процеси. Жир присутній в борщі в процесі приготування (з бульйону) або потрапляє туди у вигляді сметани. Зелень значно вітамінізує блюдо. Загалом, багатющий склад вітамінів, джерело енергії і взагалі - нектар і амброзія в одній тарілці!