Мікропозика: як це працює і що потрібно знати про МФО

До зарплати залишився умовно тиждень, а гроші були потрібні "ще вчора". Відкладати на чорний день у вас не виходило, друзі не можуть виручити. Чи варто брати мікропозику і що потрібно про неї знати?

По-перше, визначтеся, чи дійсно ваша ситуація настільки критична, що на її рішення потрібно позичати гроші. По-друге, оцініть свої можливості: гроші, взяті в борг, потрібно повертати, та ще й з відсотками. Чи зможете ви повернути позику вчасно без сильної шкоди для майбутнього бюджету?

Отже, гроші все-таки потрібні, і ви задумалися про кредит або позику. Це поширений і нескладний спосіб вирішити тимчасову фінансову проблему. Важливо тільки дотримувати кілька правил.

Мені потрібен кредит або позика. З чого почати?

Виберіть кредитора

Для початку потрібно визначитися, де взяти в борг. Є два найпоширеніші варіанти зі своїми особливостями: банк або МФО - мікрофінансова організація. Якщо у вас є в запасі час, хороша кредитна історія, і ви можете легко надати всі потрібні документи - зверніться в банк. Банк видасть вам гроші на довгий термін під відсоток, який буде помітно менше, ніж при позиці в МФО.

Якщо у вас немає часу або ви не впевнені, що банк схвалить вам кредит, а сума потрібна невелика і на короткий термін, ви можете звернутися в мікрофінансову організацію. У звязку з цим хочеться порекомендувати компанію Євро Гроші. Ви можете перейти на сайт і наочно побачити всі переваги цієї МФО: мінімум документів, і інших вимог, поручителі не потрібні, позика оформляється за 15 хв., а кредитна ставка для нових клієнтів становить всього 0.01% в день. Погодьтесь, таких вигідних для себе умов ви ніде не знайдете!   

МФО колись були створені для підтримки малого бізнесу, який не завжди може розраховувати на фінансування з боку банків. Але серед звичайних людей послуга швидкої позики теж стала користуватися попитом, тому МФО видають і споживчі позики (в тому числі позики «до зарплати»). Ось тільки відсоток у такого мікропозик набагато вищий, тому жити довго з ним не можна - він придуманий не для цього і почне «їсти» ваші фінанси.

Коли ви звернетеся в МФО і вам розкажуть про умови позики, не поспішайте відразу підписувати договір. У вас є 5 днів, щоб обдумати пропозицію, яку вам зробили. Умови за цей час змінитися вже не можуть. Візьміть паузу і перевірте, чи є в державному реєстрі МФО організація, яку ви вибрали. Дані в договорі повинні повністю відповідати даним в реєстрі: ОГРН, ІПН, повне та скорочене найменування, адресу місцезнаходження.

Оцініть пропозицію

Навіть якщо гроші потрібні вам терміново, не поспішайте і не приймайте поспішних рішень: оцініть пропозиції різних компаній. Хоча мікропозика видається на короткий термін, враховуйте, що 1% в день - це 30% в місяць. Зважте, чи дійсно ви готові стільки переплачувати. Максимальна процентна ставка по короткостроковій позиці (до 1 року) - 1% в день, або 365% річних.

Отже:

  • Оцініть процентні ставки.
  • Уважно вивчіть індивідуальні умови договору: в них можуть бути вказані умови про додаткові послуги. Вони впливають на суму, яку вам потрібно повернути.
  • Перевірте повну вартість позики. Вона обов'язково повинна бути вказана в рамці в правому верхньому куті на першій сторінці індивідуальних умов договору.

Я взяв мікропозику. Про що слід пам'ятати?

Терміни

Не забувайте, що мікропозика працює на вас, тільки якщо ви взяли її на невеликий термін. Чим швидше ви погасите її, тим менше грошей зі свого бюджету вам доведеться заплатити.

Проценти і штрафи

Якщо ви взяли позику після 1 січня 2020 року (включно), загальна сума всіх платежів з урахуванням відсотків, штрафів, пені, плати за додаткові послуги (наприклад, страхування) не може перевищувати суму позики більш ніж в 1,5 рази. Штрафи за прострочення не повинні перевищувати 0,1% від суми боргу за кожен день затримки платежу. Штрафи, пені можуть нараховуватися тільки на прострочену частину суми основного боргу, але не на відсотки.

Коли ви погашаєте заборгованість, не забувайте зберігати документи про оплату (чек, квитанцію або прибутково-касовий ордер). Пам'ятайте, що позика вважається погашеною у той момент, коли кошти надійшли на рахунок або в касу МФО. Попросіть у кредитора довідку про те, що ви погасили позику (частина боргу по позиці).