Для чого потрібен митний брокер і як його вибрати

Майже всі бізнесмени, які займаються зовнішньо-економічними операціяи, при проходженні товару через кордони не займаються митним оформленням самостійно. Для цих цілей вони користуються послугами митного брокера.

Митний брокер виступає в ролі посередника між власником вантажу і митницею. Брокер представляє інтереси замовника в митних органах, тому його іноді називають митним представником. Зустрічається й інша назва - митний посередник. Всі ці найменування є синонімами і використовуються для позначення стороннього агента, який бере на себе комплекс завдань по митному оформленню.

Найчастіше брокером є компанія зі штатом кваліфікованих фахівців з митного оформлення. Їх основне завдання - забезпечити максимально швидке і безпроблемне проходження митниці з мінімальними витратами для клієнта.

ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ МИТНИЙ БРОКЕР

Комплекс послуг з митного оформлення може бути різним у залежності від масштабів діяльності компанії, її спеціалізації з тих чи інших товарних групах і ін. Проте в більшості випадків брокер здійснює такі операції:

  • Підбирає коди ТН ЗЕД на товари
  • Складає опис товарів для декларацій
  • Проводить розрахунок митних платежів
  • Взаємодіє з митними органами, при необхідності надає додаткову інформацію про товар
  • Подає митні декларації

Це лише короткий перелік завдань митного брокера. Може також знадобитися відкрити экспортну декларацію в Польщі, це теж входить до компетенції цих фахівців, зокрема компанії cargo.kiev.ua. Можна сказати, що це стандартний набір завдань, який може бути видозмінений/розширено залежно від можливостей брокера, побажань клієнтів, особливостей законодавства та ін.

ЗА ЩО ВІДПОВІДАЄ МИТНИЙ БРОКЕР

Крім відповідальності, прописаної в договорі з замовником, існує також юридична відповідальність, яка визначається нормами Митного кодексу. Законодавство контролює процес сплати митних платежів, проте ряд компаній як і раніше практикує напівлегальні схеми, щоб по можливості економити на платежах. Деякі брокери залучають клієнтів низькою ціною «сірих схем». На жаль, не всі клієнти розуміють, що при такому підході існує ризик притягнення до відповідальності, накладення штрафів, затримки вантажу та інших наслідків.

Один із прикладів нелегальних схем - митне оформлення на ім'я підставних фірм-одноденок. У цьому випадку часто відбувається наступне: митні органи виявляють факт несплати платежів, після чого фірма-одноденка «випаровується» - керівництво виявляється підставними фігурами, а сама компанія не в змозі погасити заборгованість.

На щастя, сьогодні більшість брокерів вважає за краще не вишукувати лазівки в законодавстві, а навпаки, позиціонувати факт використання виключно білих схем як конкурентної переваги. Для клієнта це означає впевненість у відсутності будь-яких санкцій з боку регулюючих органів, а також довіру митному брокеру як чесному і благонадійному партнерові.

МИТНИЙ БРОКЕР: ЯК ВИБРАТИ?

Конкуренція на ринку митних послуг традиційно висока. В даний час сотні брокерів пропонують свої послуги, причому не завжди зрозуміло, чим ці послуги відрізняються, які переваги є у тих чи інших брокерів і кому в підсумку довірити, наприклад, розмитнення вантажів з Польщі.

Перше, на що потрібно звернути увагу - наявність у компанії ліцензії митного брокера. Зазвичай скан цього документа викладається на сайті, але додатково можна також перевірити наявність компанії в Реєстрі митних брокерів. Якщо ліцензії немає, то контору можна сміливо відкидати.

Далі слід детально вивчити інформацію про компанію - скільки років вона працює, хто її клієнти, чи є рекомендаційні листи. Важливо також переконатися, що всі декларанти мають діючі сертифікати. Для багатьох клієнтів вигідним виявляється звернення в логістичну компанію, яка надає комплексні послуги з доставки та розмитнення.