Вони забувають, що холодильник завжди перебуває вдома в теплі і затишку, в той час як автомобільний кондиціонер постійно піддається впливу:
- агресивних середовищ випарів технічних рідин;
- систематичних перепадів температур;
- постійним вібраціям.
Зрозуміло, всі ці фактори впливають на працездатність обладнання. Точно обумовлених термінів заправки кондиціонера не існує, але фахівці рекомендують це робити регулярно, а саме агрегат в новому автомобілі досить заправляти один раз на 2-3 роки, в старому - раз на рік. Заправку автокондиціонера, його якісну комплексну діагностику чи ремонт можна замовити на сайті https://sto.ms/avtokondiczioneryi спеціалізованого автоцентру Master Service.
Зазначені вище терміни доречні лише в тому випадку, якщо немає видимих несправностей - холодоагент, в якості якого найчастіше виступає фреон R-12 або R-134а, випаровується природним чином, адже з'єднання в автокондиціонер різьбові, а не зварені, як в холодильниках. В інших випадках витік фреону пов'язаний з поломкою вузла і в такому випадку будуть потрібні його діагностика та ремонт.
Чому виходить з ладу автокондиціонер
Причин, які приводять до поломки кондиціонера багато, найпоширеніші:
- корозія радіатора (конденсора) і трубопроводу;
- механічне пошкодження або природне стирання ущільнювачів;
- наявність в системі кондиціонування гумових деталей, які з часом втрачають свою еластичність.
Що можна почерпнути з цієї інформації? Як мінімум, навіть планову заправку кондиціонера слід починати з ретельно діагностики, для якої, звісно ж, потрібно дороге обладнання. Тобто, немає сенсу намагатися все зробити самостійно, особливо якщо автомобіль оснащений клімат-контролем і вся система функціонує на електроніці.
Як відбувається заправка кондиціонера
Заправка кондиціонера авто, як правило, проходить в автоматичному чи напівавтоматичному режимі, що є можливим завдяки сучасному обладнанню яке є на озброєнні компанії Master Service.
Спочатку холодоагент витягується з системи, після чого в вакуумі проводиться її діагностика. Потім, після чищення всіх складових вузла, в систему впорскується мастило та інші добавки, а також мастило, яке також витрачається, як і холодоагент. Контур кондиціонування перезаправляється і проводиться діагностика тиску системи.