Лабораторні ваги мають підвищену точність вимірювання маси, наприклад, можуть застосовуватися на підприємствах в контрольних і наукових лабораторіях різних галузей промисловості. Даний вид ваг став популярним в ювелірній справі, харчовій промисловості, фармацевтиці, нафтопромисловості та інших галузях. А на сайті https://www.systopt.com.ua/prodcut-category/laboratorne_obladnannia/vagozvazhuvalna-texnika/ компанії «Система Оптимум» ви можете придбати надійні ваги, а також інше якісне лабораторне обладнання, матеріали та супутні товари по найкращій вартості.
Принцип роботи та функції лабораторних ваг
Спочатку лабораторні ваги були механічними. Їх принцип дії грунтувався на русі важелів або розтягуванні пружин. Зовні такі ваги виглядали як дві чаші, підвішені на кінцях коромисла. В одну чашу ставили речовину або предмет, масу якого потрібно визначити, в іншу - еталонні гирьки певної ваги. Різницю між зважувати речовиною і масою гирьок показувала стрілка на шкалі.
Потім з'явилися електронні ваги. Вони визначають масу за рахунок тензометричних датчиків. Принцип вимірювання полягає в наступному: під впливом ваги у матеріалу, з якого виготовлений датчик, змінюється електричний опір, при цьому величина зміни опору прямо пропорційна масі вантажу, що зважується. Дані сприймаються спеціальними перетворювачами і виводяться на дисплей у вигляді цифр.
Крім безпосередньо самого зважування, ваги лабораторні електронні виконують ряд додаткових функцій:
- Контрольне зважування, при якому попередньо задають потрібні межі зважування від і до, і відміряють вага речовини, що відповідає зазначеним параметрам.
- Усереднення ваги. Ця функція використовується, якщо потрібно зважити речовина в мінливих умовах або сам об'єкт, маса якого визначається, відрізняється непостійністю. Чим більшу кількість разів виконується зважування, тим точніше кінцевий результат.
- Процентне зважування. Зручна функція для складання сумішей за рецептами. Визначається вага у вигляді окремих складових суміші, так і її загальна маса. При зважуванні необхідне співвідношення інгредієнтів вказується в процентах.
- Рахункова функція (інша назва - функція визначення маси групи). Підраховується кількість однотипних предметів, їх сумарна вага і маса кожної одиниці.
На лабораторних вагах можна визначати масу в декількох одиницях виміру. Найпоширеніші: міліграм, грам, унція, карат, гран, пенівейт. Але є моделі і з набагато більшим набором варіантів вимірювання.
Види електронних лабораторних ваг
Електронні лабораторні ваги класифікуються залежно від точності вимірювання, яку забезпечують. Відповідно до стандарту ці пристрої діляться на три категорії:
- 1 клас (спеціальний клас точності - найвищий). Використовуються в наукових і медичних лабораторіях.
- 2 клас (високий клас точності). Застосовуються в виробничих, технічних, наукових, криміналістичних лабораторіях.
- 3 клас (середній клас точності). Підходять для харчової, металургійної та хімічної промисловості, де, з одного боку, необхідно точне визначення ваги, але з іншого - цей фактор не є критичним