8 порад як дитині полюбити читати книжки

Для однієї дитини книга - справді найкращий подарунок, а інша при вигляді чергового тому скривиться. У школі змушують, тепер ще й вдома! Але змушувати не потрібно, навіть шкільний список літератури на літо. Як по-справжньому захопити дитину книгами?

У цьому питанні вам допоможуть декілька порад фахівців.

Не змушуйте дитину читати

Бажання читати формується зсередини, тому змушувати дитину читати в п'ять-шість років, навіть якщо йдеться про чудову захоплюючу дитячу літературу, що її пропонує видавництво "Штучка" - небезпечний шлях. Слово «повинен» застосовувати до дитячого читання взагалі потрібно обережно і в більш серйозному віці, з 5-6 класу і тільки по відношенню до шкільної літератури.

Якщо дитина не має бажання читати сама, нічого страшного в цьому немає. Чому? Часто батьки бояться, що дитина піде в школу, не вміючи читати. Тут все залежить від викладача. Зараз багато чути про випадки, коли вчителі кажуть: «Мені не потрібно, щоб батьки підводили дитини до якогось рівня, інакше їй буде елементарно нудно на уроках».

Створіть в вашому домі культуру читання

Якщо дитина не бачить, що ви одержуєте задоволення від книги, то і сама навряд чи стане активним читачем. Адже дітей вчать не наші слова, а наші вчинки.

Сімейне читання вголос

По можливості залучіть в це заняття інших членів сім'ї. І читайте один одному. Виберіть книгу на тему, яка цікава вашій дитині. До речі, подумайте, а чи добре ви знаєте її інтереси?

Дитину поки не просіть вам читати, нехай тільки слухає, якщо сама захоче. Ви можете просто сказати їй: «Тато знайшов дуже цікаву книгу про ... (улюблена тема дитини) і хоче мені почитати. Якщо хочеш, ти можеш теж послухати».

Нехай один з батьків прочитає цікавий уривок книги. А потім дорослі можуть між собою почати обговорювати прочитане. Запитайте дитину, а що думає вона? Завдяки цьому заняттю ви і отримаєте задоволення самі, і поліпшите домашню атмосферу, і покажете дитині, що читання - це процес, від якого багато хто отримує задоволення. Крім того, під час слухання у дитини розвивається творча уява, яке допоможе їй в подальшому.

Дефіцит і виклик

На початковому етапі привчання до читання дуже важливо робити це ненароком, без будь-яких пояснень, повчань і прохань. Краще, навпаки, створіть відчуття дефіциту і важкодоступності книги, якщо дитина її попросить, ви можете відповісти: «Я сама хочу ще почитати. Гаразд, я дам тобі цю книгу, тільки ненадовго, мені дуже хочеться самій прочитати, що там далі».

Ви навіть можете додати, що дитина поки малувата для цієї книги, що вона не все зрозуміє. Такий виклик спонукає багатьох дітей довести, що вони вже розумні і дорослі. У цьому підході найважливіше, щоб вам самим була цікава ця книга, адже інакше дитина миттєво відчує фальш.


Малюйте ілюстрації

Особливо поки дитина маленька - малюйте разом з нею ілюстрації до книги, яку ви їй читаєте. Більшість дітей із задоволенням малюють, а особливо, якщо ви допоможете. Це приверне додаткову увагу і любов до книги, дасть можливість обговорити, що дитині запам'яталося, вразило. І буде сприяти розвитку уяви

Читайте твір заздалегідь, до того, як його будуть розбирати в школі

Нерідко на уроках літератури так довго і занудно розжовується і аналізується твір, що від одного цього стає нудно. Адже твір часто препарується так, ніби завдання шкільного курсу підготувати літературних критиків. Тому, нехай краще дитина прочитає, наприклад, «Злочин і кара» як детектив, а вже потім його розберуть по кісточках на уроці.

Читайте книжку одночасно з дитиною

Коли дитині потрібно прочитати великий серйозний твір, почніть читати з нею одночасно. Ви і самі отримаєте задоволення, і зблизитися з дитиною, станете однодумцями. Діліться з нею своїми знахідками і роздумами, пояснюйте важкі місця.

Ніколи не використовуйте читання як покарання або умова для чогось іншого

Не можна говорити дитині: «ось прочитаєш цей розділ, тоді дозволю подивитися телевізор». Це привчить дитину до думки, що читання саме по собі - процес неприємний. Читання повинно згадуватися тільки в контексті задоволення і інтересу.