Медичні інструменти прийнято стерилізувати в спеціальному обладнанні, такому як автоклав для стерилізації медичних інструментов типу ГК , що пропонується компанією ПОЛТАВА МЕДОБЛАДНАННЯ.
У них гаряча пара подається під високим тиском. Існує також метод, коли замість пари використовують гаряче сухе повітря. Подібний метод використовують для стерилізації:
- хірургічних інструментів;
- стоматологічних інструментів;
- гінекологічних інструментів.
Трохи історії
Про важливість чистоти під час виконання медичних процедур помітили ще на початку дев'ятнадцятого століття. На благотворний вплив миття рук і чищення нігтів звернув увагу угорський акушер Земмельвейс ще в 1847 році. Погодився з ним і знаменитий Луї Пастер. У 1862 він опублікував свою працю про вплив мікробів на організм. Пізніше він винайде пастеризацію.
Англійський лікар Джозеф Лістер в 1867 починає використовувати для дезінфекції аерозоль кислотного розчину під час роботи.
Справжня революція сталася в 1876 році. Тоді Пастер розробив перший стерилізатор на парі, що нагадує за принципом роботи автоклав. Але знадобилося ще п'ять років, щоб оцінити винахід. У 1881 створюють стерилізатор з безнапірною парою, а важливість дезінфекції та стерилізації широко визнається. Після цього стерилізації почали піддавати не тільки інструменти, які використовував лікар під час роботи, але і перев'язувальні матеріали і навіть простирадла, на яких лежав хворий.
Сьогодні процесом стерилізації називають обробку інструментів, які використовують в медицині, щоб запобігти інфікуванню пацієнтів через контакти з ними. Обов'язково потрібно стерилізувати інструментарій, який контактував з різними біологічними рідинами хворого і його слизовою оболонкою.
Стерилізація покликана знищувати всі види мікроорганізмів на медичних приладах на кожній стадії їх розвитку. У сучасних лікарнях використовують два основні методи стерилізації. Перший з них фізичний, коли очищення відбувається або завдяки пару, або повітрі. Другий - хімічний. Знезараження предметів відбувається завдяки різноманітним хімічним засобам, розчинів або, наприклад, плазмою, або завдяки газу.