З розвитком медичних технологій ендоскопічні методи постійно удосконалюються і стають більш інформаційними, таким чином дозволяючи ще ефективніше обстежити пацієнта, встановлювати більш точні діагнози і успішніше лікувати хворого. А на сайті likarni.com ви дізнаєтесь де можна пройти процедуру ендоскопія в Івано-Франківську, а також в інших містах.
Хай буде світло!
Ендоскоп - досить пізній винахід. Його творці довго намагалися вирішити очевидну, але від цього не менш складну проблему - всередині людського тіла дуже темно. Дістатися до важкодоступних місць - це одне. А як висвітлити те, що хочеш розглянути - над цим завданням винахідники билися не одне десятиліття.
Медичні ендоскопи минулого були надзвичайно громіздкими і недосконалими. Все тому, що довгий час проблему освітлення намагалися вирішувати, поміщаючи джерело світла всередину досліджуваної порожнини.
Прилад для огляду матки і прямої кишки сконструював в 1805 році німецький лікар Філіп Боззіні (Philip Bozzini) - італієць за походженням. Його апарат складався з порожнистих металевих трубок і звичайної свічки в якості джерела світла. Незважаючи на те, що Боззіні вважають творцем першого ендоскопа, цей прилад ніколи не був випробуваний на практиці. А ось його вдосконалена версія з 1826 роки вже використовувалася в діагностичних цілях.
Ще через 27 років французький хірург Антоні Жан Десормо (Antoine Jean Desormeaux) вирішив, що розглядати внутрішні органи зручніше із спиртовою лампою. Для обстеження сечового міхура він застосував складну систему лінз і дзеркал. Побачити сховане, дійсно, можна було точніше. Ось тільки пацієнти дуже часто отримували ускладнення у вигляді опіків - лампа випромінювала не тільки світло, а й тепло. І все ж «батьком ендоскопії» вважають саме французького лікаря.
Пройде ще чимало років, і ендоскопи стануть гнучкими, обзаведуться системою короткофокусних лінз і перетворяться в прилади, що дозволяють отримувати зображення HD-якості.
А що тепер?
Сучасні ендоскопи нічим не нагадують своїх прабатьків. Це дуже складні й високотехнологічні прилади, оснащені потужним джерелом світла і чутливою камерою. Тонкі гнучкі трубки приховують сотні тисяч найтонших оптоволоконних ниток, що дозволяють передавати на монітор картинку високої роздільної здатності (HD) без будь-якої втрати якості. У приладах використовуються спеціальні фільтри, барвники, багаторазове оптичне і електронне збільшення - все для того, щоб не пропустити жодної значущої деталі.
Чому саме ендоскопія?
Сьогодні існує безліч діагностичних досліджень, що дозволяють оцінити стан органів та систем людського організму. Але тільки ендоскопія дозволяє детально оглянути зсередини порожні органи, наприклад, складові шлунково-кишковий тракт.
У всьому світі ендоскопія - це «золотий стандарт» обстеження стравоходу (езофагоскопія), шлунка (гастроскопія), дванадцятипалої (дуоденоскопия) і товстої кишки (колоноскопія). Вона дозволяє виявити запалення, ерозії, виразки, перед пухлинні стану і пухлини на ранній стадії, коли їх можна повністю вилікувати, часто навіть без хірургічного втручання.
Дослідження дозволяє не тільки детально розглянути стан органів шлунково-кишкового тракту, а й при необхідності взяти прицільну біопсію.
Фахівці ВООЗ рекомендують регулярно проходити ендоскопічне обстеження всім людям старше 40 років, і тим, у кого в роду були випадки онкології та інших серйозних захворювань.