Деякі користувачі настільки її обожнюють, що не можуть від неї відмовитися навіть в особистому житті. Коли їм треба відправитися на побачення, вони посилають своєму партнеру презентацію варіантів - куди можна сходити і де провести час. Інша справа, що не кожен партнер це оцінить, як і трапилося з недавнім випускником університету Беном Велзіаном, якого, на подив Бена, у відповідь просто заблокували в додатку Tinder, не оцінивши його майстерність володіння PowerPoint.
Отже, немає сумнівів в тому, що це ефективний інструмент, але чи не минув термін його придатності, як натякають деякі критики?
"Мільярди і мільярди"
Програма була створена на початку 1980-х в компанії Forethought Inc., в Кремнієвій долині, спочатку називалася Presenter і перша її версія (1987 р) призначалася для комп'ютерів Apple Macintosh.
"На початку 80-х я вже знав, що щорічно в одній тільки Америці створюється не менше мільярда презентаційних слайдів, - розповідає автор ідеї Боб Гаскінс. - Але їх доводилося робити вручну, і майже ніхто не використовував для цього комп'ютер".
Передчуття Гаскінса не обманювали, ось тільки переконати в цьому кого-то в той час було важко. Програма, яку він придумав, не працювала ні на одному існуючому до цього комп'ютері, для користування нею треба було купувати новий. Але ті, хто купував персональний комп'ютер вперше, робили це для того, щоб мати можливість працювати з PowerPoint, зазначає журналіст видання Wired Расселл Девіс.
Демократизація робочого місця
Як пояснює Девіс, до PowerPoint, щоб поділитися інформацією з групою осіб, люди користувалися слайдами, проектором, що вічно перегрівається і ацетатною плівкою. При цьому кожен, хто створював презентацію, був змушений посилати її матеріали для виробництва в інше місце, в зв'язку з чим будь-які правки були майже неможливі. Все це займало багато часу і було настільки дорого, що тільки високе начальство могло собі це дозволити.
"PowerPoint, - говорить Девіс, - зробила презентації доступними для всіх членів суспільства, тепер кожен міг наочно викласти свої ідеї".
Внесок PowerPoint в демократизацію робочого процесу був революційним, і її впровадження привело до ще одного несподіваного результату. Приблизно в той же самий час, коли PowerPoint ставала дедалі популярнішою, середня керівна ланка піддавалася масованій критиці, зазначає Меттью Фуллер, професор культурних досліджень Голдсмітского коледжу Лондонського університету.
Фуллер бачить в цьому зв'язок: оскільки PowerPoint дозволила ділитися своїми ідеями більшій кількості людей, вона мимоволі оголила, зробила явними провали менеджерів середньої керівної ланки і привела до результату людей з цих посад. "Можливо, їх власні ідеї тепер стали здаватися занадто тривіальними".
Більше слайдів, будь ласка!
PowerPoint дала нам нові можливості, принісши в офіси і аудиторії творчий підхід до доповідей і перетворивши всіх нас в презентуючих. У той же час її звинувачують в тому, що вона породила "мислення в стилі PowerPoint", позбавила нас ясності мислення, зводячи всі ідеї до їх спрощеної версії. Дехто, наприклад, австралійський професор Джон Суеллер, фахівець з психології навчання, що заклав фундамент концепції когнітивної навантаження в кінці 1980-х років, називають її популярність катастрофою.
Сара Каплан, професор управління і етнограф з Ротманської школи управління Торонтського університету, серед іншого, спостерігає за тим, як працюють люди. Вона помітила, що на нарадах, замість того щоб попросити нових аналітичних матеріалів або ідей, люди просять більше слайдів PowerPoint.
"Я помітила, більшість людей працює над стратегічними питаннями за допомогою презентації PowerPoint, - говорить вона. - Кінцевою метою стає слайд сам по собі, а не ідеї чи аналіз, що стали причиною створення презентації".
Каплан підкреслює, що деякі дуже великі боси - наприклад, Джефф Безос, глава компанії Amazon, заборонили користування PowerPoint. "Він вважає (і, я думаю, так вважають багато), що PowerPoint настільки перетворилася в ціль всього процесу, що в презентаціях губляться самі ідеї - а це справа ризикована".
Трагічні наслідки
Те, що деякі презентації, зроблені в PowerPoint, не дозволяють побачити навіть описані в них ризики, довели, як вважають критики програми, події 28 січня 1986 року, коли шаттл НАСА "Челленджер" з сімома членами екіпажу на борту вибухнув через 73 секунди після зльоту .
Один з найвідоміших критиків слайдових презентацій американський статистик, політолог і дизайнер, професор Єльського університету Едвард Тафті назвав ту трагедію яскравою і страхітливою ілюстрацією небезпек такого стилю презентацій. Основна проблема, через яку загинув шаттл, була згадана в слайд-презентації представників НАСА ще до старту місії. Але дані про неї були оточені величезною кількістю іншої інформації, заховані, як голка в стозі сіна, що складається з нескінченних списків, і в підсумку небезпеки ніхто не помітив.
За словами Расселла Девіса, аргументи професора зводяться до наступного: віртуальні слайд-презентації дозволяють неструктурованій, безсистемній інформації виглядати змістовно, як ніби набори "ключових пунктів". Іншими словами, за допомогою таких презентацій все виглядає так, ніби ми знаємо, про що говоримо - навіть якщо ми не знаємо.
Презентації, зроблені за допомогою програми Microsoft PowerPoint, критикуються за багато речей. Зокрема, за те, що стимулюють розвиток "помилково-аналітичного" мислення, за неефективність зачитування слів, що проектуються на екран, і, нарешті, за те, що стиль PowerPoint допомагає маніпулювати фактами. На що прихильники програми заперечують: погані доповіді та лектори були завжди - задовго до появи PowerPoint, і досить дивно звинувачувати програму в людських вадах.