Все це поступово робить свою “чорну справу” та змушує нас звертатися до лікарів. Як показує практика, стоматологічні проблеми майже нікого не обходять стороною. А оскільки лікування зубів не є надто приємним та дешевим задоволенням, стає очевидним, що зубним хворобам краще запобігати. Профілактика захворювань — це саме той комплекс заходів, який допоможе уникнути багатьох проблем із зубами і порожниною рота та не допустити незворотних ускладнень.
Складові профілактики, в чому полягає їх дотримання
Профілактика захворювання зубів включає в себе два основних напрямки:
1) щоденну гігієну порожнини рота в домашніх умовах;
2) регулярне обстеження в стоматологічній клініці.
Багато хто помилково думає, що щоденного дворазового чищення зубного ряду цілком достатньо, щоби убезпечити себе від карієсу, пародонтиту, гінгівіту та інших стоматологічних хвороб. Звичайно, що це дає свої плоди, однак догляд за ротовою порожниною повинен бути комплексним і складатися не лише із чистки зубів.
Так, зважаючи на індивідуальні особливості стану зубного ряду та ясен, наявності тих чи інших дефектів та паталогій, особистий стоматолог обов’язково дасть пацієнту поради, що потрібно для профілактики захворювання зубів йому робити вдома. Перелік загальних рекомендацій складається з наступних правил:
- чистити зуби щоранку та щовечора протягом 2-3 хвилин;
- після кожного вживання їжі полоскати рот;
- застосовувати спеціальні засоби, призначені для гігієни ротової порожнини;
- не користуватися однією і тією ж зубною щіткою більше 3-х місяців;
- слідкувати за вологістю в роті, бо сухе середовище сприяє інтенсивному розмноженню патогенних бактерій і неприємному запаху;
- не вживати одночасно занадто гарячу та холодну їжу, оскільки таке поєднання призводить до руйнування зубної емалі;
- дотримуватись збалансованого харчування та здорового способу життя.
Засоби профілактики захворювань зубів, які не варто ігнорувати
До засобів профілактики стоматологічних захворювань, окрім зубної пасти та щітки, які мають бути якісними і містити фтор, кальцій або цілющі трави, відносяться спеціальні ополіскувачі для полоскання рота після кожного прийому їжі, зубні нитки і йоршики для очищення міжзубного простору.
Останнім часом набувають популярності іригатори, як ідеальний засіб для очищення ротової порожнини. Численні дослідження підтвердили його максимальну ефективність при застосуванні в профілактичних цілях, при наявності паталогій на будь-яких стадіях та особливо у випадках, коли у пацієнта встановлені коронки, імплантанти, брекет-системи, вініри та інші конструкції. Очищення відбувається завдяки струменю води, який під тиском потрапляє у важкодоступні місця, видаляючи з них залишки їжі. Потрапляючи на слизову оболонку, струмінь води здійснює гідромасаж ясен, тим самим покращуючи їх кровообіг.
Догляд за зубами не буде повноцінним без застосування професійних методів профілактики та гігієни порожнини рота — видалення зубного каменю та нальоту, полірування поверхні зубів, фторування та мінеральної або фотополімерної герметизації зубної емалі, тощо.
Отже, комплексний підхід до профілактики стоматологічних захворювань є запорукою здоров’я зубів, гарної посмішки та хорошого настрою.