У бурштині знайдено тарганів віком 100 мільйонів років

Словацькі вчені Ян Хінкельман (Jan Hinkelman) і Люція Вршанска (Lucia Vršanská) описали збережених в шматку бурштину тарганів, які жили 99 мільйонів років тому. Крім самих тарганів, в бурштині залишився їх послід, який допоміг вченим підтвердити гіпотезу, що в крейдяному періоді таргани відігравали важливу роль в запиленні саговникових рослин.

У знайденому в М'янмі бурштині знаходяться два таргана на личинковій стадії розвитку, а також їх екскременти. Знахідка посліду древніх комах (переважно тарганів і термітів) в бурштині не рідкість, але вкрай рідко трапляється так, що комаха і її фекалії збереглися разом.

Проте за правилами палеонтології тарган і його послід отримали окремі наукові назви. Комаха було віднесено до сімейства Mesoblattinidae, широко поширеній в мезозойську еру. Тарган був названий Mesoblatta maxi. Послід же був описаний як іхновід - так називають палеонтологічні сліди життєдіяльності тварин (гнізда, кокони, скинуті під час линьки покриви, сліди пересування і укусів, павутина, в тому числі і екскременти), він був названий Blattocoprolites mesoblattamaxi. Також автори роботи впізнали екскременти таргана в іншому зразку бурштину ліванського походження, цей іхновід названий Blattocoprolites blattulidae.

При мікроскопічному дослідженні стародавнього посліду вчені побачили велику кількість добре збережених пилкових зерен рослин з класу саговникових (Cycadopsida), в яких було повно на Землі в той час. В наші дні збереглося 305 видів саговників. У цих рослин немає квітів, подібних до тих, що є у покритонасінних рослин. Чоловічі статеві клітини у них розвиваються в численних органах схожих на лусочки. Всі разом вони утворюють подобу великої шишки. Жіночі статеві органи меншого розміру і завжди розташовуються на іншій рослині. Отже, саговники потребують механізмі перенесення пилкових зерен.

Наявність пилку саговників в екскрементах таргана підтверджує, що пилок саговників крейдяного періоду міг переноситися тодішніми комахами. На жаль, саме саговник погубив знайдених вченими тарганів: вони загрузли в його смолі, що перетворилася з часом в бурштин.

Дослідники також виявили в копроліті найпростіших і бактерії, які дуже схожі на мікроорганізми, присутні сьогодні в кишечнику термітів і тарганів. Це показує, що симбіоз між комахами і кишковими бактеріями почався не менше 99 мільйонів років тому.

Как ни крути, а борьба с прусаками - занятие не из легких, и справится своими силами проблематично. Доверьте это дело профессионалам компании Dez-Killer из Днепра, в арсенале которой самые современные эффективные средства и технологии дазинсекции и дератизации.