Як відомо, кава - один з найпопулярніших в світі напоїв, і крім приємного смаку, який, до речі, можна суттєво покращити, відвідавши сайт kofevar.kiev.ua, і придбавши там сучасні кавомашини, вона може зробити вас здоровішими. Нове свідчення цьому знайшли дослідники з Данії, про роботу яких розповідає видання Science Daily.
Вивчивши дані 104 493 чоловік, фахівці прийшли до висновку, що вживання більше шести чашок кави в день на 23% знижує ризик розвитку каменів в жовчному міхурі. При цьому кожна додаткова чашка знижувала ймовірність хвороби на 3%.
Генетичний аналіз показав, що носії генетичних варіантів, відповідальних за любов до кави, також рідше страждають від каменів у жовчному міхурі.
Поки мова йде лише про кореляцію, а не причинно-наслідковий зв'язок. Проте, автори вже запропонували кілька механізмів, які можуть пояснювати виявлений ефект.
Раніше стало відомо, що помірне вживання кави знижує ризик діабету другого типу на 25%. Вчені вважають, що на організм благотворно впливають численні органічні молекули, що містяться в цьому напої. А ось наявність або відсутність кофеїну виявилося неважливим.
Один з учасників конференції Маттіас Карлстрем озвучив результати останніх наукових досліджень, присвячених зв'язку між вживанням кави і діабетом другого типу. Зокрема, вчений представив висновки власного метааналізу, в якому розглядалися 30 досліджень за участю 1,2 млн осіб, повідомляє EurekAlert.
Згідно з цими даними, вживання трьох-чотирьох філіжанок кави в день знижує ризик розвитку діабету другого типу приблизно на 25%. Зв'язок відзначений як для чоловіків, так і для жінок і не залежить від наявності в напої кофеїну.
Кьельд Хермансен вивчив потенційні механізми, що лежать в основі цього явища. За його висновками антидіабетична активність кави може бути пов'язана з цілим рядом факторів, наприклад, антиоксидантну і протизапальний ефект. Крім того, кава сприятливо впливає на склад мікробіома.