Щоб не помилитися у виборі автономної каналізації, необхідно добре розбиратися в цьому питанні: розуміти її принцип дії, знати з чого складається система відводу стоків і які варіанти доступні на сучасному ринку з описом їхніх достоїнств і недоліків. Про все це ми постараємося розповісти в нашій статті.
Види автономних каналізаційних систем
Для початку розберемося, якою буває автономна каналізація для приватного будинку. На сьогоднішній день є три варіанти:
- Вигрібна яма;
- Переливний септик;
- Станція біологічного очищення стоків, така як автономна каналізація Топас. Про всі її перваги дізнатися більше можна на сайті topas-ukraine.com.ua, а зараз коротко опишемо особливості кожного варіанту
Вигрібна яма
Вигрібна яма - найпростіший і недорогий в монтажі і обслуговуванні спосіб утилізації стоків. Найчастіше вигрібна яма використовується як автономна каналізація для дачі. Її конструкція - герметична ємність, закопана в землю, в якій відбувається накопичення стоків і звідки їх потрібно час від часу відкачувати за допомогою асенізаторської машини.
Ємність може бути виготовлена самостійно з цегли або залізобетонних кілець. Або можна купити відносно недорогий пластиковий бак, який також підійде для влаштування вигрібної ями.
Ключова перевага цієї каналізації - невисока ціна і можливість монтаж зробити самостійно «під ключ», без залучення фахівців. Недоліки - необхідність регулярно відкачувати стоки і пов'язані з цим витрати на виклик спеціальної служби. Як часто - залежить від кількості проживаючих у будинку людей. Зважаючи на це вигрібну яму рекомендується облаштовувати на дачі, де не потрібно каналізація великої продуктивності.
Септик
Септик - більш продуктивне і ефективне рішення очищення стоків, яке здатне прийняти і переробити більшу кількість відходів. Він складається з декількох герметичних камер, в яких відбувається осідання мулу, а вода, переливаючись з камери в камеру, все більше очищається. На заключному етапі очищена від твердих домішок вода потребує доочищення, яка проводиться за допомогою:
- Фільтраційного колодязя, на дні якого влаштована подушка з піску і щебеню. Освітлена вода з камер септика, потрапляючи в колодязь вбирається в грунт, де відбувається її остаточна фільтрація. Така споруда займає менше місця, ніж, скажімо, фільтраційне поле.
- Фільтраційного поля. За принципом дії воно схоже на фільтраційний колодязь, відмінність в тому, що фільтрація відбувається на значно більшій площі і замість колодязя використовується система труб з дренажними отворами для відводу води в грунт.
- Інфільтратора - ємності, встановленої на подушці з щебеню. Інфільтратор виконує роль фільтраційного колодязя або поля, але займає значно менше місця, ніж останнє.
Системи біологічного очищення
Популярна система біоочищення в нашій країні - згадувана вище автономна каналізація Топас. Головна її перевага - можливість використовувати очищену воду для поливу рослин і в технічних цілях, а накопичений мул - як добриво. Головний недолік - висока ціна системи. При цьому біологічна станція займає мінімум місця - для розміщення системи Топас потрібно не більше 1 м.кв. площі. Її ефективність не залежить від типу грунту.
Яку систему автономної каналізації вибрати
Читаючи цю статтю, ви напевно помітили, що у кожного варіанту є свої переваги і недоліки. Однак підбиваючи підсумок можна сказати, що:
- якщо в будинку не живуть постійно, а лише приїжджають час від часу, то простіше і дешевше влаштувати вигрібну яму;
- якщо планується цілорічне проживання, то вибір слід робити між септиком або станцією біологічної очистки;
- на глинистому ґрунті, який погано вбирає воду, а також, якщо мало місця для розміщення септика, рекомендується використовувати станцію біологічної очистки;
- якщо необхідно забезпечити залповий скид води (наприклад, якщо в будинку багато жителів або використовується джакузі), найкраще підійде септик з інфільтратором.