Власне, двигун, який встановлений на старому автомобілі, прийде в непридатність вже років через 5-7. А так як багато автолюбителів в країнах СНД їздять на старих машинах, питання ремонту ДВС автомобіля стоїть, так би мовити, ребром, а в Києві довірити цю справу радимо кваліфікованим добросовісним майстрам компанії Avtoanatomia.
Коли потрібно робити капітальний ремонт двигуна
На ресурс двигуна впливає не тільки час, але і якість мастила і палива, стиль їзди, своєчасна діагностика і так далі. Тому, цілком може виявитися так, що двигун з пробігом в 200 тис. км «відчуває себе» набагато краще, ніж точно такий же двигун з пробігом, наприклад, в 120 тис. км. Отже, пробіг двигуна - це не основний момент.
Також не варто сильно загострювати увагу на ресурс, який заклав виробник. Так як, якщо в інструкції з експлуатації написано, що ресурс двигуна розрахований на умовних 300 тис. км, то навіть непогано працюючий двигун з пробігом в 250-270 тис. км потребуватиме ремонту.
Загалом, зрозуміло, що капітальний ремонт не залежить від пробігу, а скоріше від загального технічного стану ДВС. Головне, все-таки, звертати увагу на те, як ви експлуатуєте свою машину.
Сигнали про необхідний капремонт
Навіть автомобіль, який веде себе відмінно, все одно потребує регулярної діагностики всіх вузлів системи. Але двигун, який потребує капремонту, має кілька ознак:
- Стук під час роботи. Зазвичай це означає, що зношені вкладиші або шийки колінвалу або є проблеми з поршнями. Якщо стукіт чути, навіть коли не використовується фонендоскоп, горить або моргає лампа тиску мастила (зниження тиску в системі мастила), то двигун потребує нагального ремонту.
- Збільшена витрата мастила і синій дим з вихлопної труби сигналізують про проблеми з ЦАГ (зношені циліндри, поршні, поршневі кільця і т. д.).
- Якщо ви помітили зниження компресії по циліндрах в той час, як у вас збільшилася витрата мастила і відзначено його недостатній тиск на низьких оборотах, то вас терміново необхідний ремонт систем двигуна.
Звичайно, перераховані вище проблеми можуть трапитися і через інші несправності. Але, в будь-якому випадку, для початку потрібно провести розбір двигуна і дефектовку.
Причини швидкого зносу двигуна
Існує ряд причин, за якими двигун зношується дуже швидко. Вище ми вже говорили, що головне для ДВС - це вибір відповідного мастила, рівень мастила і стан фільтрів. На мастилі економити не варто і краще не замінювати напівсинтетичне або синтетичне масло на дешеве мінеральне. Необхідно періодично перевіряти рівень мастила, доливати його і не допускати змішування.
Потрібно також стежити за станом повітряного фільтра та змінювати його в разі потреби, щоб запобігти попаданню абразивних частинок в циліндри. Знос двигуна також прискорюється, якщо:
- ДВС періодично працює на максимальних обертах;
- Автомобіль часто стоїть в пробках на холостому ходу;
- Водій їздить в натяг;
- Здійснюється запуск холодного двигуна.