Трохи історії
Попкорн - далеко не новинка харчової індустрії. Смак і цінні властивості ласощі відкрили для себе ще індіанські племена. Слідах вибухнулих кукурудзяних зерен, виявлених в південноамериканських печерах, вчені присвоїли вік цілих п'ять тисяч років!
Саме аборигени пригостили британських колоністів своєю «фірмовою стравою» 390 років тому, в січні 1630 року. Через кілька століть, в кінці XIX століття в Америці була сконструйована перша машина з виробництва попкорну, а ще пару десятиліть потому повітряні ласощі почали продавати неподалік від перших відкрилися кінозалів.
Нашим співвітчизникам вперше довелось похрумтіти кукурудзою тільки в 90-х роках минулого століття. До речі, дуже смачний і поживний продукт пропонує виробник попкорну в Україні компанія LightCorn.
Що в складі попкорну
Здавалося б, очевидно, що вироблені з кукурудзи ласощі мають «успадкувати» її склад. Але не все так однозначно Багато хто знає, а деякі чули, що в процесі термообробки склад продукту змінюється. Так одні вітаміни зберігаються, в той час як інші руйнуються.
Зокрема, жиророзчинні вітаміни з натуральних зерен, такі як А і Е, в процесі приготування попкорна не зберігаються. А ось водорозчинні вітаміни групи В досить стійкі до нагрівання, хоч і залишаються в повітряної закусці не повністю. Тому позитивний емоційний ефект, який ми отримуємо, коли їмо попкорн, пояснюється не тільки приємною хрусткость продукту, але і сприятливим впливом на нашу нервову систему цих вітамінів.
Також з позитивного боку попкорн характеризує наявність грубих харчових волокон. Оболонки зерняток - такі жорсткі включення, сприяють очищенню стінок кишечника, даючи ефект «волоті», стимулюють перистальтику.
Яка кукурудза використовується
Для попкорна найкраще підходить кілька спеціальних сортів кукурудзи, у яких стінки зерняток тонше, а всередині знаходиться потрібна для повноцінного міні-вибуху кількість повітря і води. До таких сортів відносяться «внучкіна радість», «зея», «пінг-понг», «гостинець». Але теоретично повітряні ласощі можна приготувати і зі звичайної кукурудзи - маїсу. Вона дешевше, доступніша, її масово вирощують в тому числі і з метою виробництва кормів для тварин.
Сьогодні кукурудза фактично вся генно-модифікована. Її потрібно багато, адже вона не тільки для людей, а й для кормових цілей тваринам. Тому виробники просто не можуть собі дозволити вирощувати культуру від початку до кінця, не вистачає ресурсів і часу.
Інша справа, якщо ви любите попкорн і використовуєте для нього кукурудзу, яку виростили на власному городі. До речі, це цілком доступний варіант: кукурудза може рости і дозрівати не тільки в південних широтах, а й на території господарств з використанням не хімічних, а органічних добрив.
Кому можна і не можна попкорн
Ми бачимо, що повітряні зерна виявляються майже вдвічі більше багаті білком. А протеїни - це особливо значуща речовина в раціоні тих, хто займається спортом або працює на фізично важкій роботі.
Але при цьому калорійність попкорну - майже 400 ккал на 100 г (кукурудзи ж - близько 130 ккал). Також в ньому відчутно більше вміст жирів і вуглеводів. У зв'язку з цим на столі людей, які худнуть, даний продукт знаходитися не повинен в принципі.
Дорослим, які не худнуть, допустимо (без відчутної шкоди для організму, але і без користі) іноді побалувати себе баночкою ласощів, наприклад, в тому ж кінотеатрі. Але краще робити це не у вечірній час, а вдень. І так, в ідеалі повітряні зерна - це повинна бути самостійна їжа, а не «комплемент» після комплексного обіду або відвідування ресторану фастфуду.
Категорично не рекомендується такий продукт вагітним. Всі добавки, якими «присмачують» ласощі, здатні проникати через плаценту (є такі дані досліджень) і впливають на організм плоду, що розвивається.
Також експерт радять не пропонувати покупні повітряні зерна дуже малим дітям - їх тендітний організм особливо схильний до інсулінорезистентності (вони ж найчастіше віддають перевагу саме солодкому, карамельному попкорну, та ще запивають його колою), тобто метаболічних порушень, що призводить до повноти. А зайва вага, в свою чергу, підвищує ризик розвитку інших патологічних станів.