Чавун чи сталь: порівняння видів печей-камінів

Печі-каміни - автономні теплогенератори на деревному паливі (полінах, пеллетах), в яких функціонал металевої «буржуйки» об'єднаний з естетикою традиційного каміна. Варіантів печей-камінів безліч - моделі відрізняються конструкцією, потужністю і продуктивністю, дизайном.
чавунні каміни

Але головна відмінність - матеріал корпусу і топки. За цією ознакою печі-каміни діляться на два види - сталеві і чавунні каміни . У кожного виду є переваги, які варто взяти до уваги, і недоліки, які іноді можна просто проігнорувати.

Особливості чавунних печей-камінів

Сірий чавун, з якого зроблені якісні печі-каміни, не тріскається і не жолобиться від швидкого нагрівання та охолодження, добре переносить вологість, стійкий до прогорання. Ці моделі рідко ламаються: якщо користуватися виробами за інструкцією (правильно палити, регулярно чистити), то вони прослужать декільком поколінням сім'ї.

У чавуну висока теплоємність: піч-камін накопичує тепло, потім віддає його, підтримуючи температуру в будинку після прогорання дров. Жар від чавуну більш м'який, ніж від розпеченої сталі, тепло рівномірно поширюється по приміщеннях.

Тепер про мінуси чавуну. Найістотніший - велика вага: для печей-камінів з місткою топкою, можливо, доведеться зміцнювати фундамент. Чавунні вироби консервативні як по функціоналу, так і по дизайну. Останнє може бути і плюсом - чавунні печі-каміни стануть гармонійним доповненням до інтер'єрів, в оформленні яких домінують риси класицизму, бароко, ампіру або модерну.

Чим відрізняються сталеві печі-каміни

Сталь легша за чавун: можна підібрати компактну модель вагою до 30 кг, піч-камін з просторою топкою - до 100 кг. Ціна сталевих печей-камінів нижча, якщо порівнювати з аналогічними за габаритами, потужності і продуктивності чавунними моделями. Також до плюсів сталевих виробів відносять моментальний розігрів, різноманітність дизайнерських рішень, сучасні опції.

Однак по надійності сталь поступається чавуну: сплав гірше переносить підвищену вологість, температурні коливання. Матеріал швидко прогорає при цілодобовому використанні, корпус і дверцята може деформуватися від сильного жару. Сталь не утримує тепло і остигає відразу ж після загасання вугілля в топці. 

Які печі-каміни краще, чавунні чи сталеві?

Однозначно відповісти на це питання не можна, залежить від ситуації і характеристик конкретної моделі. Так, для дачі, де люди бувають навіть не кожні вихідні, кращим варіантом буде недорога сталева піч-камін, яка швидко і з мінімальними витратами дров прогріє вистою приміщення до температури «комфортно без верхнього одягу». А ось для заміського будинку, де проживають тривалими періодами, в тому числі і в зимовий час, більше підійде чавунна піч.

Але можна розглядати і сталеві печі-каміни з товстими стінками (4-5 мм), з футеровкою і зовнішнім облицюванням. Ще один компромісний варіант, який об'єднує плюси обох матеріалів, - піч-камін зі сталевим корпусом і чавунною топкою.

Якщо важко визначитися з видом печі-каміна, а також з потужністю і функціоналом, які надають не менший вплив на зручність експлуатації, ніж матеріал, можна запитати тут https://euro-kamin.com.ua/shop/category/pechi поради у консультанта. У солідному магазині співробітник не буде «впарювати» дорогі моделі, а уважно вислухає клієнта, після чого запропонує відповідні за характеристиками і бюджету печі-каміни на вибір.