Нейроінтерфейс для зварників змінить фабрики

Зварювання - складний процес, що вимагає багатьох років досвіду. А програмування роботів - завдання, яке окупається тільки при величезних обсягах виробництва. Нейроінтерфейс все змінить: робота зварника стане легкою і безпечною, а складних роботів замінить простий маніпулятор.

У Іллінойсському університеті в Урбані-Шампейн (США) створили нейроинтерфейс для конкретного промислового застосування - зварювання. Дослідники впевнені, що він змінить і фабрики, і саму працю зварників. Як пояснює професор Тенкурусі Кесавадас, ідея в тому, що якщо «запозичити» мозок і вміння у зварника-людини, індустріальний робот для зварювання може бути досить простим.

Зараз досвідчений зварник може намітити точки зварювання, навіть не бачачи виробу цілком. Звичайно, за умови наявності обладнання високої якості, наприклад такого як представлено на SHINDAIWA.NET можна обійтися і без елементів автоматизації. У той же час, програмування промислового робота та інтеграція його в виробничу лінію - настільки кропіткий процес, що вимагає залучення окремого фахівця, для фабрик середнього розміру економічного сенсу в цьому немає.

Але нейроинтерфейс це змінить. Команда стверджує, що за допомогою ЕЕГ стає можливим знімати сигнали мозку настільки точно, що оператор зможе управляти маніпулятором, немов своєю рукою, перебуваючи при цьому в безпечному оточенні - перед екраном комп'ютера в м'якому шоломі з електродами.

Попереднім дослідам колег бракувало ні швидкості, ні точності. Однак, як і в досліді з керованим силою думки щуром-кіборгом, на допомогу прийшов штучний інтелект (ШІ). У запропонованій інженерами системі оператор не наводить зварювальний апарат вручну. Спостерігаючи на екрані комп'ютера тип з'єднання, він вибирає з кількох запропонованих варіантів зварювання. Цей вибір і розпізнає машина.

В даний час все досліди проходять в тривимірній симуляції. Кесавадас каже, що до комерціалізації колектив відокремлює ще «пара років». Завдання найближчого майбутнього - додати в симулятор більше різних варіантів зварних з'єднань для навчання штучного інтелекту.

Варто зазначити, що на сьогоднішній день нейроінтерфейси - одна з найгарячишіх областей досліджень. Швидкого прибутку тут не передбачається, але прихильники вказують, що технологія подарує людям буквально нові сенсорні відчуття і немислимі зараз способи сприйняття світу.