Запірна арматура: конструктивні особливості, область застосування

Життя сучасної цивілізованої людини неможливе без численних трубопроводів, що підводять до дому холодну і гарячу воду і газ. Робота промислових підприємств, добувної промисловості, громадських будівель, соціальної сфери також неможливо уявити без трубопроводів. Але потік води, палива, пари не може йти нескінченно довго - його потрібно перекривати. І тут на допомогу людині приходить запірна арматура.

Запірна арматура є невід'ємною частиною трубопровідних систем різного призначення. Вона необхідна для перекриття потоку робочого середовища. Функціональні елементи арматури дають можливість плавної зміни параметрів з фіксацією площі просвіту від положення «відкрито» до позиції «закрито» з певним ступенем герметичності.

Область застосування запірної арматури

Запірна арматура буває загального призначення (для магістральних систем водопостачання, опалення, каналізації, газової системи в побуті, промисловості, інфраструктурі міст (громадських будівлях), для внутрішніх систем в житлових приміщеннях, і промислового призначення.

Немає виду промисловості, видобувного комплексу, сільського господарства, будівництва, транспорту, в яких не було б трубної арматури. На будь-якому заводі існує система водопостачання та опалення з котлами і насосами: пневмопривід, система подачі стисненого повітря та інше обладнання, яке не може існувати без засувок, клапанів і вентилів, а в інтернет-магазині https://prominstal.com.ua/ru/catalog/zapirna-i-regulyuyucha-armatura/ можна придбати запірну і регулюючу арматуру найвищої якості. 

Класифікація та види

Запірні пристрої буває наступних типів:

  • крани;
  • вентилі і запірні клапани (з 1982 року в технічній мові вживають термін «клапан», але для зручності читача будемо застосовувати обидва);
  • засувки;
  • заслінки (поворотні затвори).

Класифікація пристроїв за призначенням:

  • регулюючі:
  • захисні;
  • розподільні;
  • запобіжні.

Класифікація за методом установки:

  • муфтові (на різьбі);
  • на фланцях;
  • на зварюванні.

Матеріали для запірного обладнання: бронза, латунь, сталь, чавун, кераміка. Для роботи в агресивних середовищах застосовують вироби з нержавіючих сталей.

Конструкція запірної арматури

Крани складаються з корпусу, рукоятки, запірного елемента (кульки або конуса), комплекту прокладок ущільнювачів. Запірний елемент обертається навколо осі, довільно розташованої щодо потоку рідини або газу.

Вентилі і запірні клапани складаються з корпусу складної конструкції, сідла всередині корпусу, замикаючого елементу, щільно прилягає до сідла і перекриває потік середовища, шпинделя, рукоятки. Замикаючий елемент переміщається паралельно осі потоку робочого середовища.

У засувках замикає елемент переміщається перпендикулярно осі руху робочого середовища.

Заслінка - дисковий затвор, що замикає елемент має форму диска і обертається навколо осі, перпендикулярної або розташованої під кутом до напрямку потоку робочого середовища.