Однак такий посуд вимагає особливого догляду, інакше він прослужить не так довго, як хотілося б. Покриття досить легко зіпсувати при неправильній експлуатації, і щоб сковорода радувала довгі роки, варто слідувати простим порадам.
Втім, навіть якщо на вашій сковороді, чи хлібопічці почали приліпати продукти, не поспішайте їх викидати на сміття, а зверніться до компанії Novaflon, що успішно займається відновленням антипригарних властивостей різного виду посуду.
Як очистити тефлонову сковороду
Таку сковороду необхідно мити лише м'якою губкою, використовуючи рідкий засіб. Звичні порошки не годяться, тому що мають абразивні частинки, здатні пошкодити тефлон. Вам доведеться відмовитися і від залізних губок, інакше разом з жиром на них залишиться саме покриття, і сковорода буде вже непридатна для приготування їжі.
Щоб очистити тефлонову сковороду від присохлих залишків їжі, просто залийте її гарячою водою і залиште ненадовго. Після кожного приготування їжі намагайтеся відразу ж змивати залишки їжі гарячою водою, тоді ви уникнете проблем з утворенням нагару.
Якщо нагар все-таки з'явився, його легко можна очистити звичайним розпушувачем для тіста. Для цього закип'ятіть в сковороді воду з 2 ложками розпушувача, а потім остудіть воду і просто протріть сковороду м'якою губкою.
Перемішування страви в сковороді з покриттям з тефлону
Для приготування їжі в цьому посуді придбайте лопаточку з пластика, дерева або силікону: вона стійка до високої температури і не здатна подряпати поверхню сковороди. Металеві прилади для цього не підійдуть, так як цілком можуть пошкодити покриття.
Охолодження сковороди
Часто для того, щоб охолодити сковороду, її ставлять під холодну воду, але у випадку з тефлоном робити цього не можна: різкі перепади температури згубні для покриття і ведуть до його псування. Спочатку поставте посуд на повільний вогонь: такі заходи дозволять продовжити термін служби покриття на кілька років!
Якщо на тефлоні все ж з'явилися подряпини, нехай і невеликі, то доведеться замінити сковороду. Звичайно, їжа не стане моментально пригоряти в ній, але пошкоджене покриття виділяє речовини, здатні нашкодити організму людини. Втім, з приводу шкоди думки дослідників розходяться, але в таких питаннях параноя не буває надмірною.
І ще кілька особливостей експлуатації
- Тефлонова сковорода не любить сильного нагріву, вона руйнується при високих температурах. Крім того, при t вище 200 градусів починає виділяти токсичні речовини.
- Уникайте великої солі і крупномолотих приправ, вони дряпають покриття.
- Олію все ж таки використовуйте! Без неї сковорода, навіть дуже якісна, і навіть та, що спочатку радує можливістю готувати без жирів, прослужить недовго.