Натуральний «допінг» для травлення
Пробіотики - це живі мікроорганізми, які дають користь при введенні в правильних кількостях. Вони можуть міститися в харчових продуктах і біологічно активних добавках. До речі, якщо ви бажаєте смачно поїсти, зверніть увагу на йогурти "Активія" зі значним вмістом пробіотиків. А замовити їх, та безліч інших якісних продуктів по найкращій вартості можна на сервісі швидкої доставки продуктів №1 в Україні eda-region.com.ua
Медики поки не зійшлися в думці щодо того, хто по-справжньому отримує користь від вживання пробіотиків. Клінічно доводити їхню ефективність почали відносно недавно. Так, є вагомі причини використовувати пробіотик, що містить Lactobacillus acidophilus для лікування гострих кишкових інфекцій у дітей. Також деякі пробіотики зменшують симптоматику синдрому роздратованого кишечника.
Нерідко пробіотики плутають з пребіотиками: люди вважають, що відмінність в одній букві не має значення. А між тим, пребіотики - це зовсім інша «матерія». Це ті компоненти їжі, які перетравлюються тільки в товстій кишці і впливають на її здоров'я і життєдіяльність. Якщо пробіотики - це мікроорганізми, то пребіотики - «їжа» для них, в ролі якої виступають різні органічні компоненти. Відомо, що властивості пребіотиків мають деякі рослинні продукти - яблука, овес, банани, цибуля і насіння льону.
Рецепт від Мечникова
Здається, що ідея приймати пробіотики для зміцнення здоров'я з'явилася зовсім недавно, але насправді їй більше ста років. Запропонував її російський фізіолог, лауреат Нобелівської премії Ілля Мечников. Він говорив, що мікроорганізми, які населяють наш кишечник, грають важливу роль в життєдіяльності організму в цілому. І зокрема, в боротьбі з хворобами. А також, на жаль, в їхньому розвитку.
На схилі років Мечников звернув увагу на болгарську лактобацилу (також відому як «болгарською паличкою»), виділену в 1905 році з болгарського айрану. Незвично велика кількість довгожителів у Болгарії навело вченого на думку про оздоровчі властивості болгарської палички, на основі якої він зробив кефір, який ми зараз п'ємо.
До самого кінця життя Мечников активно пропагував кефір як засіб продовження життя. Поступово кисломолочні продукти почали входити в дієту жителів розвинених країн. В середині XX століття до кефіру додався йогурт, також заснований на болгарській паличці.
Бактеріальний дисбаланс - причина захворювань
Група фахівців провідних наукових центрів опублікувала результати досліджень, який свідчить про те, що порушення мікробіоти кишечника сприяє розвитку різних захворювань. У їх числі, наприклад, ожиріння. Міжнародні спостереження показали, що корекція надмірної ваги більш ефективна, якщо застосовувати при цьому біфідобактерії Bifidobacterium catenulatum.
Але бактерії впливають не тільки на захворювання, так чи інакше пов'язані з травленням. Наприклад, в ряді наукових робіт відзначено, що бактеріальна ДНК виявляється в атеросклеротичних бляшках. Виявлено і кишкова бактерія, яка сприяє формуванню атеросклерозу, - це Collinsella.
Що стосується такого небезпечного захворювання, як цукровий діабет, то тут, як підкреслюють експерти, дослідження відрізняються особливою скрупульозністю. Серед жителів Європи з діабетом II типу відзначається збільшення кількості Lactobacillus. Життєдіяльність цих бактерій призводить до зростання рівня глюкози натще.
Можна перераховувати і далі: досліджень проведено багато. Так, бактеріальна флора впливає на розвиток запальних захворювань, неврологічних патологій, онкології, алергії і т.д.
Правила прийому
З огляду на велику кількість даних про те, який склад має мікрофлора кишечника і до чого призводять її порушення, сьогодні розроблені схеми застосування пробіотиків для лікування. Вони узагальнені в керівництві Всесвітньої гастроентерологічної організації (WGO).
У документі зафіксовано, що пробіотики можуть бути доступні як в складі продуктів, так і у вигляді окремих препаратів. Деякі бактерії не відрізняються високою стійкістю, тому в харчовій промисловості використовуються різні технології для їх захисту.
- На основі аналізу величезного масиву даних, отриманих дослідниками в різних країнах, вітчизняні фахівці сформулювали наступні принципи терапії та профілактики пробіотиками:
- Використання пробіотиків допомагає проводити профілактику розвитку кишкових інфекцій;
Вживати пробіотики потрібно протягом тривалого часу, від 2,5 до 9 місяців. Тільки в цьому випадку можна буде досягти бажаного ефекту.