Газ в балоні знаходиться в стислому вигляді (в рідкому стані): пропан бутанова суміш знаходиться під тиском 12-16 атмосфер, метан - 200 атмосфер. Для порівняння, тиск в колесі автомобіля - 2-2,5 атм., тиск в системі опалення 16-ти поверхового будинку - 5-6 атм. Логічно, що під таким тиском паливо подаватися на форсунки не може, оскільки просто виведе їх з ладу.
Ринок редукторів газу (РГ) настільки великий, що у власника машини з газобалонним обладнанням, як то кажуть, очі розбігаються. Ми зібрали для наших читачів найбільш важливі правила вибору РГ, з якими і пропонуємо познайомитися нашим читачам.
Правило 1: відповідність поколінню
Конструкція редукторів змінюється з розвитком систем ГБО. Тому перед покупкою цієї деталі слід знати, обладнання якого саме покоління встановлено на вашому автомобілі. Справа в тому, що конструкція редуктора другого покоління істотно відрізняється від пристрою вузла, призначеного для установки в системі четвертого покоління. «Конфлікт поколінь» призведе до того, що двигун не буде нормально працювати, а редуктор швидко вийде з ладу.
До речі, якщо вас цікавлять редуктора для ГБО 2 покоління, радимо скористатися вигідними пропозиціями від інтернет-магазину lpg-gas.com.ua.
Правило 2: запас потужності
Моделі редукторів випускаються виробниками з урахуванням потужності двигуна. Це важливий момент, тому що від розрахункових показників потужності редуктора залежить кількість палива, яке буде подаватися до двигуна. Слабенький редуктор не буде постачати мотор достатньою кількістю газового пального. Так що не стикуюючі між собою елементи системи не зможуть нормально працювати. Допускається, щоб потужність газового редуктора була вище максимальної потужності двигуна.
Правило 3: габарити
Визначившись з поколінням і потужністю пристрою, слід звернути увагу на фізичні розміри вузла. Редуктор розміщується в підкапотному просторі, який, за великим рахунком, не передбачає додаткового навісного обладнання. Тим часом, є суворі правила розміщення редуктора щодо осей по горизонталі і вертикалі. Щоб не порушувати їх, рекомендується віддати перевагу моделі меншого розміру. Це, до речі, полегшить, підключення комунікацій.
Правило 4: надійність кріплення
Кожна модель РГ має власну систему захисту від пилюки, вологи, а також кріплення. Зазвичай це кронштейн і набір болтів, якими деталь кріпиться в зручному місці. Досвідчені фахівці радять використовувати заводські фіксатори, які більш надійні і довговічні. Важливим критерієм вибору є кількість точок кріплення до автомобіля: їх повинно бути не менше трьох. Деякі виробники пропонують системи, в яких два і більше кронштейна. Це підвищує стійкість конструкції. Низька вібрація підвищує термін служби редуктора.
Правило 5: обслуговування та ремонт
У деяких випадках ремонт і заміну зношуваних РГ доведеться виконувати власнику автомобіля самостійно. Тому рекомендується зупинити вибір на виробі простої конструкції, робота з яким не вимагає залучення сертифікованих фахівців. Важливо також враховувати вартість ремкомплекта, який потрібно міняти після кожних 10 тисяч кілометрів пробігу. Загалом, підрахуйте можливі витрати на обслуговування і ремонт, і прикиньте, чи варта шкурка вичинки.