Чи варто будувати каркасний будинок для постійного проживання

Питання про те, чи варто будувати каркасний будинок для постійного проживання, виникають регулярно - і вони цілком обгрунтовані. Якщо для спорудження літніх котеджів або дачних будиночків каркасна технологія підходить якнайкраще, то в питаннях енергоефективності таких будівель, а також їх здатності витримати сильні морози можуть виникати сумніви.

При цьому побудувати каркасний дім для проживання круглий рік можна - в ньому буде не менш комфортно, ніж в приміщенні з бруса або колоди. В Харкові реалізацію такого проекту слід довірити компанії «Строй17», яка має значний досвід подібного будівництва.

Але для цього варто врахувати всі потенційні ризики, ще на етапі проектування вживши заходів щодо їх нейтралізації.

Технологія будівництва каркасного будинку

Щоб оцінити, наскільки такі будинки придатні для проживання не тільки влітку, а й взимку, варто вивчити технологію їх побудови.

Будинки на дерев'яному каркасі виходять легше рублених або брусових, тому їх зазвичай будують на легких фундаментах - стрічкових, пальових або плитних. Фундамент може бути додатково утеплений: теплоізоляція основи знизить тепловтрати в місці контакту з грунтом, зменшивши витрати на обігрів.

Сама каркасна технологія досить проста:

  • На основі збирається несуча система - дерев'яний каркас. Для його монтажу використовуються просочені антисептиком бруси, які з'єднуються металевими кріпильними елементами.
  • Конструкція каркаса передбачає наявність деформаційних зазорів. Їх основне завдання - компенсувати деформації деревини при висиханні, тому вистоювати «коробку» будинку, на відміну від брусових або рублених зрубів, не потрібно.
  • В комірки каркаса, всередину підлоги, міжповерхових перекриттів, а також між кроквами покрівлі закладається теплоізоляційний матеріал. Чим нижче буде теплопровідність використовуваного матеріалу, і чим більше товщина, тим теплішим вийде каркасний будинок.
  • Теплоізоляція перекривається мембранами, що захищають її від вологи і продування.
  • Усередині обшивки прокладаються комунікації. При цьому комунікації ретельно ізолюються, щоб виключити намокання або стати причиною пожежі теплоізоляційного шару.
  • На завершальному етапі зовні і зсередини каркас обшивається дерев'яними матеріалами. Для обшивки можуть застосовуватися вагонка, блок-хаус, імітація бруса або OSB-плити. Після цього будівельникам залишається обробити каркасний будинок, підготувавши його до косметичного ремонту.

Переваги каркасної технології

Будівництво будинків за каркасною технологією практикується в США і в Європі, та й у нас такі споруди нарощують популярність. Головна причина - доступна ціна: житло виходить недорогим, тому при невеликих вкладеннях можна отримати не тільки дачний будиночок, але і будинок для постійного проживання.

Ще одна перевага - висока швидкість будівництва. Якщо брусовий зруб тільки вистоюється рік або довше для завершення усадки, то роботи по збірці конструкції на дерев'яному каркасі займають значно менше.

Невеликий будинок можна побудувати під ключ приблизно за місяць (за винятком часу на закладку фундаменту, а також косметичний ремонт).

Інші, не менш важливі плюси:

  • Просте регулювання теплопровідності (чим товстіший шар утеплювача, тим менші тепловтрати).
  • Прихований монтаж комунікацій.
  • Екологічність (особливо - при використанні якісного утеплювача).
  • Відсутність сезонної залежності при будівництві - будувати можна в будь-який час року.
  • Проста технологія складання каркаса, що не вимагає залучення важкої техніки.

Потенційні ризики при будівництві каркасників

Якщо в якості постійного житла ви вибираєте каркасний будинок, то варто врахувати потенційні ризики. Перший пов'язаний з підвищеними вимогами до професіоналізму будівельників. Проектувати будівлю, збирати і обшивати каркас повинні досвідчені майстри, інакше проблеми з несучою здатністю стін неминучі.

Другий потенційний недолік - гучні стіни, які не забезпечують потрібну теплоізоляцію. Вирішується ця проблема вибором відповідного теплоізоляційного матеріалу і його правильним укладанням.

Каркасні будинки в холодну пору року можуть швидко остигати, а їх обігрів часто вимагає підвищеної витрати енергоносіїв. Це - одна з причин, за якими їх часто вважають не найкращим вибором для проживання взимку. Але якщо правильно розрахувати теплопровідність стін і підібрати їх оптимальну товщину, то по енергоефективності каркасніков цілком здатний перевершити брусовий зруб.

Нарешті, власники будівель часто стикаються з тим, що теплоізоляційний шар ушкоджують гризуни. Варто врахувати цей фактор ризику, вибираючи для заповнення стін щільний утеплювач (бажано - не пінопласт або пухку минвату).