5 основних помилок при облаштуванні освітлення квартири

Освітлення в інтер'єрі можна назвати «погодою в будинку»: добре підібране світло зробить квартиру затишним оазисом, а помилки освітлення можуть зіпсувати навіть найвдаліший інтер'єр.

Освітлення кімнати, здавалося б, що може бути простіше: купляєте оригінальний стильний світильник, наприклад люстру у вигляді паука, монтуєте його, клацаєте вимикачем і «вуаля»! Що до цього моменту було в темряві, тепер освітлено. Причому виглядає така люстра просто суперово, і здатна стати гідною домінантною прикрасою вишуканого інтер'єру. 

Але існують прості помилки, які навіть комфортний простір можуть зіпсувати.

Єдине джерело світла в приміщенні

Існує ряд проблем при використанні одного джерела світла навіть в маленькій кімнаті. Коли ви використовуєте тільки один світильник, освітлення виходить незбалансованим. Вирішуючи, яке освітлення підібрати для квартири, порахуйте кількість функціональних зон. Розглянемо світлові сценарії для основних приміщень.

Вітальня

Якщо люстра розташована в центрі кімнати, книжкові шафи, полиці і інші поверхні будуть добре освітлені зверху, а ось під всіма цими поверхнями і по сторонам, протилежним підвісний лампі, ляжуть тіні і виявляться погано освітлені ділянки.

Використовуйте кілька джерел світла і розмістіть їх таким чином, щоб затінені області були зведені до мінімуму. Підвісний світильник над столом в поєднанні з торшером або бра створять шари світла, які «зігріють» простір.

Ванна

У ванній кімнаті теж вітається багатошаровий світловий сценарій, включаючи основне стельове освітлення (один або кілька світильників) і декоративне підсвічування.

Головна роль в такому сценарії відводиться дзеркалу. Найзручніший варіант: парні світильники по обидва боки від дзеркала, замість одного верхнього світла: лампочка над головою може відкидати тіні на обличчя.

Якщо ви все-таки збираєтеся використовувати верхнє світло, оберіть довший горизонтальний світильник, який буде повністю висвітлювати обличчя і дозволить комфортно здійснювати догляд або накладати макіяж.

Спальня

Традиційна схема включає парні світильники по обидва боки ліжка. Це можуть бра, настільні лампи на приліжкові тумбочках або світильники на низькому підвісі.

У вбиральні бажано використовувати спеціальне освітлення в шафах, це значно полегшить пошуки одягу в глибині полиць.

Кухня

Робочій поверхні і обідній зоні потрібно більше світла, ніж іншим ділянкам. Додайте стратегічно розташовані вбудовані світильники, підсвітіть робочу зону уздовж гарнітура, розташуйте світильники на низькому підвісі над кухонним столом.

Занадто яскраво

Занадто яскраве освітлення може бути не менш дискомфортним, ніж тьмяне. Причина «сліпучого» освітлення - перебір з вбудованими світильниками. Кімната, де занадто багато «утоплених» вогнів, може нагадати гостям вестибюль готелю або злітно-посадкову смугу.

Проста порада, яка допоможе усунути подібні помилки освітлення: ставте на дроти світильників диммери для додаткового регулювання.

Непродуманий план по електриці

Може стати джерелом дискомфорту при експлуатації приміщення. Щоб визначитися з розміщенням світильників, необхідно скласти схему освітлення квартири і врахувати розстановку меблів.

Коли ви плануєте оснащення і декор кімнат, знайдіть час, щоб попрацювати з фахівцем по освітленню, уточнити потреби вашого проекту.

Експерт допоможе визначити оптимальну кількість джерел світла в залежності від розміру простору і особливостей (наприклад, вихідний світловий потік) даного світильника.

У кожній кімнаті можна використовувати три типи освітлення:

  • природне світло (вікна, світлові люки);
  • функціональне освітлення (для читання, приготування їжі);
  • акцентне освітлення (підсвічування нішею, меблів, ар-об'єктів).

Від першого пункту можна відмовитися у разі санвузла та ванної кімнати.

Якщо при первісної плануванні помилок освітлення уникнути не вдалося, слід додати елементи управління до вже наявних джерел світла. Помістіть їх в окремі перемикачі, щоб їх можна було включити окремо, додайте диммер для додаткового контролю.

Невідповідна температура світла

Одна з найчастіших помилок освітлення - невірно підібрана температура світла, яка спотворює сприйняття кольорів предметів обстановки, або вносить дисгармонію в атмосферу кімнати.

У зонах, де ми напружуємо зір, освітлення повинно бути максимально комфортним, не викликати напруження, але і не наганяти сон. Сюди відносяться кухня, ванна і робоче место.На кухні і в кабінеті доречно використовувати нейтральний білий світ світильників і обов'язково денне світло. У вітальні і спальні можна зупиниться на більш теплом і камерному освітленні.


Блакитний відтінок освітлення не підходить для будинку. Світильники з такою колірною температурою застосовують в ювелірних магазинах і музеях.

Декоративність на шкоду функціональності

Деякі світильники можуть мати гарний вигляд у будинку, але краса без функціональності в освітленні нічого не варто. Просте запитання: що важливіше, як виглядають ваші світильники, або як виглядає кімната в цілому? Цілісність інтер'єру важливіше, і тут потрібно враховувати особливості приміщення, стежити, щоб різні (по потужності, за призначенням) світильники разом давали комфортне багатошарове освітлення і не суперечили один одному зовні.

Безпрограшна схема: наділити декоративною функцією тільки акцентні світильники (бра, торшери, настільні лампи) і вибрати нейтральне базове освітлення (вбудовані та трекові світильники).

По матеріалам: https://shoploft.com.ua