Як одним каміном опалити великий будинок

З усіх опалювальних конструкцій для дачі або заміського будинку, камін, мабуть, викликає найтепліші асоціації. Він привносить особливу атмосферу затишку, створює домашній настрій, але при цьому, в класичному своєму виконанні, володіє не найбільшим ККД.

Камін з повітряним опаленням допоможе обігріти навіть великий будинок. Для цього тільки потрібно змінити стандартну схему теплопередачі і реалізувати конвекційну. Отож, якщо ви задаєтесь питанням як опалити дім без газу ознайомтесь принципом роботи, особливостями експуатації і перевагами камінів з повітряним опаленням. 

Принцип роботи

Ключовим моментом в каміні з повітряним опаленням є кожух і система воздуховодів по всьому будинку. Тепловий кожух каміна не тільки акумулює тепло, але і дозволяє перерозподіляти його в потрібному напрямку. Ця незначна деталь в рази покращує ефективність обігріву приміщення каміном і підвищує його економічність.

Конвекційний метод обігріву приміщення працює на найпростіших законах фізики. Тепле повітря, який виходить з нижніх труб, піднімається вгору і нагріває приміщення.

Завдяки спеціальному вкладишу, розташованому в топці, відбувається нагрівання повітря. При цьому вкладиш оточений патрубками, які підключені до розводів труб. За рахунок роботи вентиляторів, тепле повітря починає рухатися, і швидко переміщається по кімнаті, нагріваючи її.

Також рух повітря може відбуватися не за рахунок примусової вентиляції, а завдяки силі гравітаційного тяжіння. Різниця температури між холодним і гарячим газом забезпечує рух повітря по приміщенню. Але в цьому випадку кількість поворотів труб повинна бути мінімальною, інакше гравітаційна система не зможе забезпечити природну циркуляцію повітря.

Таким чином, робота конвекційного каміна реалізується двома способами: висхідний потік від камінної топки піднімає тепле повітря вгору кімнати. Спадний потік, навпаки, спрямовує більш холодне повітря до топки. Якщо ж перед власником стоїть завдання обігріти великий будинок за допомогою одного стандартного каміна, тоді доведеться робити більш складну схему воздуховода, де гаряче повітря буде подаватися в приміщення за рахунок роботи вентиляторів.

При правильній організації системи і чіткого дотримування всіх законів фізики, за допомогою одного каміна з повітряним кожухом, можна обігріти навіть двоповерховий будинок.

Переваги каміна з повітряним опаленням

У чому ж плюс конвекційного типу теплообміну в порівнянні зі стандартною схемою пристрою каміна? Давайте розглянемо це питання більш детально:

  • Звичайний камін, без будь-яких додаткових пристосувань, працює за стандартною схемою: тепло в ньому підтримується рівно до тієї стадії, поки горять дрова. Саме це і ставить під сумнів економічність такого агрегату в сучасних умовах життя. Якщо ж збільшити надходження додаткового обсягу повітря в камінну топку, то це допоможе поліпшити процес горіння і забезпечить стабільну його роботу. Впровадження повітряного опалення в камін, знижує споживання палива на 20%.
  • Димовідвідні канали необхідні для відводу продуктів згоряння. Але якщо крім облаштування цих труб прокласти ще додаткові канали, в які б надходило нагріте конвекційним шляхом повітря, вони б забезпечували додаткове підвищення температури.
  • Кожух для повітряного каміна допомагає підвищити температуру в будинку декількома способами: радіацією - прямий нагрів повітря від відкритої топки в каміні; теплопередачею - нагрів стін каміна і пряма передача гарячого повітря в приміщення; конвекцією - процес перемішування холодних і гарячих потоків повітря в будинку.

Єдиний момент, який потрібно враховувати при облаштуванні каміна з повітряним опаленням - це планування такого пристрою на етапі будівництва будинку. Це безпосередньо пов'язано з товщиною стін будинку і особливостями їх зведення.

Працює повітряний камін на закритій топці. Багато виробників вже відразу пропонують готові комплекти з кожухом, які представляють собою моно блок. Усередині розташовані зазори, через які відбувається багаторазове проходження повітря. За вартістю, повітряний камін значно дешевше, ніж аналогічний агрегат з водяним контуром. При цьому він анітрохи не поступається за ефективністю і тепловіддачі, якщо, звичайно, грамотно виконана вентиляційна розводка.