Топ-4 помилок при купівлі вторинного житла

Вибір житла має на увазі під собою досить серйозний процес, особливо в тому випадку, якщо ви плануєте покупку не під здачу, а під постійне місце проживання. Бувають ситуації, коли людина, не знаючи деяких ключових моментів, робить фатальні помилки в придбанні.

Дані продавця

Найчастіше ріелтори радять перевірити, чи перебуває людина на обліку в психоневрологічному або наркологічному диспансері. Адже в разі визнання недієздатності угода може бути скасована родичами продавця. Але на практиці зробити це практично неможливо. Згідно із законом, подібна інформація видається лише за запитом правоохоронних органів. Ріелторам дані про облік вдається отримати через «знайомих лікарів», але цінність цих відомостей вельми сумнівна - ніякої юридичної сили вони не мають. Єдиний дієвий спосіб - попросити продавця самостійно отримати довідки.

З особливою обережністю варто ставитися до ситуацій, коли в договорі купівлі-продажу фігурує не власник, а особа, що діє за дорученням. В цьому випадку перевіряти доведеться як мінімум двох осіб. Справжність самої довіреності можна встановити тільки у того нотаріуса, хто видав її, для цього, швидше за все, доведеться особисто приїхати в контору: давати довідки по телефону юристи не люблять.

Важливо вивчити всі правовстановлюючі свідоцтва і поцікавитися, як саме власник отримав квартиру. Якщо мова йде про спадщину, найкраще дочекатися, коли з моменту його вступу в законну силу пройшло три роки - термін позовної давності. В іншому випадку, на житло можуть з'явитися нові претенденти.

На сайті https://www.0564.ua/estate ви знайдете актуальні і перевірені оголошення про оренду, купівлю та продажу нерухомості в Кривому Розі. 

Історія квартири

Перед покупкою варто попросити продавця надати виписку з єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно (ЕГРП). В папері будуть міститися всі дані про правовласників і всіх скоєних раніше угодах з квартирою.

Інше важливе джерело інформації - виписка з будинкової книги. Довідку власник зможе отримати у керуючої компанії, зайнятої обслуговуванням будинку. Документ видається в день звернення, все що потрібно - паспорт та свідоцтво про власність. Виписка покаже всіх прописаних в квартирі людей на поточний момент, зокрема - неповнолітніх дітей. Важливо, щоб до моменту продажу всі постояльці самостійно виписалися з житла, інакше новому власнику в майбутньому доведеться вирішувати проблему через суд.

Іншим неприємним наслідком наявності «мертвих душ» можуть стати збільшені комунальні платежі, які ляжуть на плечі нового власника.

Стан квартири

Одна з небезпек квартир на вторинному ринку - незаконні перепланування. Адже в подальшому всі обтяження по штрафам та усунення стануть турботою нового власника. Для перевірки «чистоти» квартири варто зажадати у власника довідку з районного бюро технічної інвентаризації (БТІ). Документ видадуть за письмовим зверненням, при пред'явленні паспорта і свідоцтва про власність, правда чекати доведеться близько семи днів.

Варто скрупульозно перевірити відповідність зазначених характеристик реальному стану речей. А ось стан всіх інженерних систем майбутній власник зможе перевірити тільки самостійно. Навіть якщо ви купуєте квартиру «під ремонт», важливо звернути увагу на ступінь зносу електропроводки, працездатність розеток і зовнішній вигляд труб. Порада особливо актуальна для старих будинків, глобальний ремонт в яких може обійтися дорожче, ніж покупка нерухомості.

Борги

Неприємним сюрпризом можуть стати залишені від колишніх господарів борги за комунальні послуги. Формально убезпечити себе можна прописавши окремим рядком в договорі, що всі обтяження, накладені на майно до здійснення угоди, залишаються за попереднім господарем квартири. Але на практиці керуюча компанія все одно буде звертатися до нового власника.

Довести свою непричетність до боргів можна, представивши копію договору та інформацію про подальші платежі. Тоді організації доведеться шукати колишнього власника самостійно. Втім, неприємної ситуації можна і зовсім уникнути, якщо ще перед покупкою житла попросити у власника довідку з Єдиного розрахункового центру про відсутність заборгованості. Для отримання документа власнику доведеться погасити всі поточні борги.