Насправді обидва ці фахівця - представники однієї і тієї ж професії. Різниця між ними лише в тому, що окулістами лікарів, що займаються діагностикою та лікуванням захворювань органів зору, називали до 1981 року, потім штатний розклад медичних установ було змінено, і сьогодні на передній край боротьби з очними хворобами виходять лікарі, яких називають офтальмологами.
До речі, в деякому сенсі офтальмолог дійсно є фахівцем вищого рівня, ніж окуліст, адже лікарі, що працюють в сучасних офтальмологічних клініках, зокрема в харківському лікувально-діагностичному центрі ЛОРИТОМ, про який детальніше можна дізнатися тут, обладнаних високотехнологічними медичними приладами, здатні вирішувати проблеми із зором набагато ефективніше, ніж їх колеги з зовсім ще недавнього минулого.
Які хвороби лікує офтальмолог
Будь-які патології очей, вік і допоміжних органів, порушення зору - це сфера інтересів офтальмології. Неможливо в одній статті перерахувати, які хвороби лікує офтальмолог, тому що повний список може включати сотні різних захворювань.
Ось лише деякі патології, впоратися з якими допомагає лікар-офтальмолог:
- міопія, астигматизм, далекозорість;
- катаракта і глаукома;
- порушення колірного зору (різні види дальтонізму);
- запальні патології очних оболонок і супутніх органів (кон'юнктивіт, кератит, блефарит);
- синдром «сухого ока»;
- будь-які травми зорових органів.
Лікар проводить діагностичне обстеження, призначає лікування, підбирає засоби оптичної корекції. Офтальмохірурги можуть також виконувати хірургічні операції на очах.
Іноді офтальмологічні порушення є не самостійними захворюваннями, а проявом або ускладненням системної патології, гормональних змін в організмі. Тому консультація та спостереження офтальмолога необхідні при цукровому діабеті, ускладненій і нормально протікаючій вагітності, гіпертонії, судинних, ниркових патологіях, мігрені.
Коли звертатися до окуліста
Деяким категоріям пацієнтів потрібно проходити регулярні планові огляди у лікаря-окуліста раз на рік, шість місяців або частіше (за рекомендацією фахівця). Регулярно відвідувати окуліста повинні діти раннього віку, користувачі окулярів або контактної оптики, пацієнти з цукровим діабетом і гіпертонічною хворобою, люди старше 45 років, вагітні та жінки, здорові люди зі спадковою схильністю до офтальмологічним патологій.
Крім планових оглядів, необхідність відвідати окуліста може виникати при наявності будь-яких проблем з очима:
- почервоніння;
- сльозоточивість;
- хворобливі відчуття;
- сухість очей;
- погіршення зору;
- звуження зорових полів;
- поява «мушок» і інших об'єктів перед очима;
- відчуття піску або стороннього тіла;
- дискомфорт при носінні контактних лінз.
Будь неприємний симптом, який стосується зорову систему, вимагає обов'язкової консультації офтальмолога.
Навіщо потрібні профілактичні огляди офтальмолога
Навіть якщо відчуваєте себе абсолютно здоровим, то все одно бажано проходити щорічне обстеження у лікаря-офтальмолога. Воно дозволить зайвий раз переконатися в нормальному функціонуванні зорової системи або ж виявити очні патології на ранній стадії, що важливо для ефективного лікування.
Профілактичні огляди у офтальмолога повинні проходити як діти, так і дорослі. У дитини раннього віку зорова система ще формується, і, якщо виявити порушення на ранній стадії, є висока ймовірність відновити нормальні функції зору. Можливості сучасної офтальмології дозволяють ефективно лікувати дитячу косоокість, порушення бінокулярного зору, короткозорість та інші патології. Виявити їх можна саме під час профілактичних оглядів.
Для дорослих пацієнтів профілактика хвороб очей також має важливе значення. З віком в очах відбуваються певні зміни, які можуть призводити до зниження зорової гостроти, розвитку макулярної дистрофії, патологічних змін в кришталику, сітківці.
Контроль лікаря-офтальмолога допоможе вчасно виявити і за допомогою грамотно підібраною терапії уповільнити патологічні процеси, які ведуть до вікової втрати зору.
Особливе значення відіграє профілактика хвороб очей під час вагітності. Період виношування дитини змінює гормональний фон жінки, збільшує навантаження на очі, може призводити до зниження зорової гостроти, загострення хронічних захворювань. Офтальмолог для вагітних - один з найважливіших фахівців, тому що він разом з гінекологом приймає рішення - чи зможе жінка народити самостійно або ж потрібен кесарів розтин. При деяких патологіях очей під час пологів може відбутися відшарування сітківки, тому в ряді випадків природні пологи протипоказані.
Коли потрібно звертатися до окуліста при вагітності? Зазвичай планові профілактичні огляди передбачені в кожному триместрі. Однак якщо лікар виявить ризик відшарування сітківки, прогресуючу короткозорість або інші патології, які можуть загрожувати зору жінки, він може призначити вагітній пацієнтці більш часті відвідування.