Боронування як спосіб збільшення врожайності

Маючи в своєму арсеналі спецтехніку мотоблок або мотокультиватор, власники присадибної, садової ділянки, земельного паю, фермер обов'язково подбають про наявність додаткового навісного та причіпного обладнання. Це збільшить функціональні можливості силового самохідного пристрою, зробить його експлуатацію більш ефективною і економічно вигідною.

Наприклад, після культивації грунту і посіву дуже бажано виконати боронування — один з агроприйомів, сприяє дружньому сходить і насіння, зменшення втрат грунтової вологи. Для цієї мети існує спеціальне обладнання — борона для мотоблока. Вартість її низька, зате користі від застосування багато.

Борона для мотоблока: види і конструктивні особливості

На даний момент в Україні можна зустріти різні види борони, що відрізняються своєю конструкцією:

  • Зубчасті. На металевій рамі кріпиться полотно з ножевидними зубами або квадратного перетину (в залежності від того, до якого класу борони с/г знаряддя відносяться). Після проходження агрегату відбувається поверхневе розпушування з одночасним частковим вирівнюванням ґрунту, що перешкоджає інтенсивному випаровуванню вологи. Ще один позитивний наслідок використання борони — видалення молодих бур'янів і очищення території від рослинних залишків. Спосіб кріплення до мотоблока — жорстке або ланцюгове зчеплення.
  • Сітчасті. Замість зубів використовується полотно зі сталевих прутів. Спосіб кріплення — такий же.
  • Дискові. Робочі органи в формі плоских дисків зібрані в батарею, мають один кут нахилу по відношенню до напрямку руху. При обертанні дисків відбувається розпушування грунту. Це один з найбільш продуктивних видів борін для мотоблоків.

Існують також інші види даного обладнання, наприклад, голчасті дискові, пружинні, ротаційні. Як правило, глибина обробки такими знаряддями невелика — до 8 см.

Борона для мотоблока: як вибрати оптимальний варіант?

Критеріїв вибору — кілька:

  • в залежності від структури грунту. Якщо потрібно розбити дуже щільний грунт, та ще й зі стернею, доцільно використовувати голчасті дискові знаряддя. Для легких піщаників підійдуть сітчасті, а для темно-каштанових грунтів — зубові або дискові знаряддя боронування;
  • в залежності від поставленого завдання. Якщо має бути робота після збору врожаю, то краще вибрати пружинну борону. Вона непогано вирівнює грунт і розподіляє пожнивні залишки. Якщо потрібно закласти в грунт пожнивні залишки після обробки (культивації) грунту, в цьому випадку добре себе покаже ротаційна борона;
  • в залежності від потужності мотоблока. Тут все просто: чим потужніший силова техніка, тим важча борона для мотоблока можна застосовувати.

Вірний вибір дозволить не тільки отримати максимальний ефект від такої сільськогосподарської операції, як боронування, а й в остаточному підсумку - отримати більше врожаю, що збільшить прибуток аграрію.