В умовах перебоїв або відсутгості електропостачання завжди є можливість вирішити проблему, а ідеальним варіантом є бензиновий генератор 9 квт, який пропонує компанія ВИНУР.
Незалежно від того який використовується бензиновий генератор, важливо пам'ятати, що перші 20 годин роботи електростанції відбувається обкатка всіх деталей. В цей час не рекомендується підключати навантаження більше 50-70% (в залежності від моделі) від номінальної потужності.
Перевірка мастила
Основним критерієм тривалої і стабільної роботи генератора є постійна перевірка рівня мастила. Її слід проводити перед кожним запуском генератора. Перевірка рівня мастила в картері виконується виключно при непрацюючому двигуні і на рівній горизонтальній поверхні. Якщо електростанція перед цією процедурою працювала, то слід почекати охолодження двигуна.
Сам процес перевірки рівня в картері генератора займає небагато часу. Спочатку дістається щуп і протирається чистою ганчіркою, потім слід вставити його назад до упору і витягти. Рівень мастила повинен знаходиться посередині між максимальним і мінімальним значенням. Важливо пам'ятати, що існує зимове і літнє мастило.
Заправка палива
Заправка палива повинна відбуватися в провітрюваних приміщеннях в задля уникнення вдихання отруйної пари. Також слід не допускати потрапляння палива на шкіру і на генератор. Якщо це сталося, то необхідно негайно промити або протерти місце попадання пального. Як правило, в бензинові електростанції і генератори заливається бензин марки АІ-92, але в будь-якому випадку необхідно прочитати інструкцію і ознайомиться з потрібною маркою бензину. Також не слід заливати паливо доверху. Це може привести до витікання через паливне розширення при нагріванні двигуна.
У 4-х тактних генераторах заправка палива і мастила відбувається окремо один від одного. Для роботи 2-х тактних моделей необхідно попередньо виготовити паливну суміш згідно інструкції. Правильно приготовлена паливна суміш - це запорука довгої роботи генератора.
Запуск двигуна
Запуск двигуна у генераторів може проводиться 3 способами: ручний, електростартер і автоматичний.
У першому випадку спочатку необхідно відключити всі підключені прилади до електростанції. Потім відкривається паливний клапан. Наступний крок - закриття повітряної заслінки. Після виконання перших двох пунктів слід витягнути ручку стартера і різко смикнути, потім повільно відпустити в уникненні поломки стартера. Після прогріву двигуна (1-3 хвилини) слід перевести заслінку у відкрите положенні. При запуску теплого двигуна повітряна заслінка може знаходиться в положенні «відкрито».
Запуск генератора електростартером незначно відрізняється від першого способу. Тут також спочатку відкривається паливний кран, закривається повітряна заслінка, а потім перемикач переводиться в режим «електростарт». Як правило, у таких електростанцій є ключ запалювання, який необхідно повернути для запуску двигуна. Після того як двигун почав роботу - відкривається повітряна заслінка. Якщо з першої спроби не вдалося запустити генератор, то слід повторити її через 10 секунд. Після 3-4 невдалих спроб потрібно перевірити генератор (рівень палива, заряд акумулятора).
Автоматичні бензинові електростанції є найдорожчими, але зате вони повністю автономні. Встановлюються такі генератори в більшості випадків для резервного безперебійного живлення електроенергією котеджу або приватного будинку. Принцип їх роботи полягає в наступному - при пропажі основного джерела електроенергії, вони автоматично включаються, а при появі напруги в мережі - відключаються.
Бензинові генератори забороняється використовувати без навантаження більше 30 хвилин. У цьому випадку паливо згоряє не повністю і утворюється наліт на свічках запалювання.