Поради юриста: як узаконити дачний будинок

Щоб стати власником дачного або садового будинку в Україні, його замало просто побудувати, а потрібно ще й легалізувати відповідно до чинного законодавства.

Щоб узаконити будинок на дачній ділянці буде потрібно зібрати велику кількість документів на різних етапах будівництва, починаючи від отримання дозвільних документів на виконання будівельних робіт і закінчуючи оформленням права власності.

Легалізацію дачного будиночка потрібно починати ще до початку його будівництва, але якщо ви свого часу не зробили цього, фахівці експертного сервісу DOZVIL радять поквапитися з узаконенням споруди, оскільки штрафи за незаконне будівництво і користування такою будовою значно зросли і зростатимуть. Якщо ви бажаєте заощадити свій час, гроші, і нерви, не вникати в юридично-бюрократичні хитросплетіння, на сайті dozvil.ua ви знайдете контактні дані цієї компанії, а також зможете замовити послуги оформлення гаражу, узаконення самобуду, реконструкції, отримати безкоштовну консультацію щодо цих та інших питань оформлення документів на нерухомість і будівництво.   

 

Як узаконити дачний будинок

Передбачений Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» порядок узаконення дачних та садових будинків передбачає проходження наступних етапів:

  • отримання в місцевому Департаменті архітектури містобудівних умов і обмежень (ДУО) відповідного дозволу, якщо площа будинку перевищує 300 м.кв., а висота складає більше двох поверхів (без урахування мансарди). Для приватних будівель меншої площі і висоти замість ДУО необхідно отримати будівельний паспорт;
  • розробку проекту будинку;
  • подачу повідомлення в ДАБК про початок виконання будівельних робіт;
  • після закінчення будівництва - проведення технічної інвентаризації з складанням технічного паспорта;
  • подачу в ДАБК декларації про готовність будинку до експлуатації;
  • отримання поштової адреси, який сьогодні присвоюється не тільки об'єктам ІЖС, але і будинкам в дачних і садових кооперативах і товариствах;
  • оплату пайової участі в розвиток інфраструктури міста, якщо будинок має загальну площу понад 300 кв.м;
  • оформлення права власності в державній реєстраційній службі або у нотаріуса.

Узаконення самобуду на дачній ділянці

За будівництво будинку без дозвільних документів, на власника можуть накладатися штрафні санкції. Немає більш прийнятного способу уникнути високих штрафів, при цьому отримавши можливість оформити право власності та підключитися до інженерних мереж забезпечення, як узаконити будинок на дачній ділянці. Для цього потрібно:

  • пройти повну процедуру легалізації, передбачену для нового будівництва по вже описаним алгоритмом. При цьому, якщо будинок побудований, потрібно провести його технічне обстеження, яке можна замовити в профільних компаніях, що мають відповідальних виконавців з сертифікатом, що дає право на виконання таких робіт;
  • звернутися до суду з позовом про визнання права власності на самочинно збудований будинок. Цей варіант сьогодні застосовується в дуже рідкісних випадках, оскільки він не дає гарантії, що суд задовольнить ваш позов.

При добровільному зверненні в ДАБК для реєстрації самобуду і правильному підході до справи, можна уникнути штрафів або звести їх до мінімуму. Але при цьому, будинок повинен бути побудований на землі відповідного цільового призначення власником або користувачем земельної ділянки, а також перебувати в чинному дачно-садовому кооперативі.

Як узаконити будинок по дачній амністії

Ще в 2015 році в Україні була зроблена невдала спроба ввести в дію програму спрощеного введення самобуду в експлуатацію. Скористатися нею тоді власники дачних і садових будинків, побудованих без дозвільних документів, так і не змогли. У березні 2018 році, в Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» були внесені зміни, і нова програма «дачної амністії» стала безстроковою. Тепер, можна за спрощеною процедурою узаконити дачний будиночок, що відноситься до об'єктів з незначними наслідками (класу СС1), а саме:

  • житловий будинок загальною площею до 300 м.кв., побудований з 05.08.1992 по 09.04.2015 року;
  • господарські будівлі загальною площею до 300 м. кв., споруджені в цей же період часу;
  • будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, будівництво яких було завершено до 12.03.2011.

Щоб узаконити будинок на садовій ділянці по «дачній амністії», потрібно:

  • провести технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж;
  • виконати технічну інвентаризацію побудованого будинку зі складанням техпаспорта і технічного звіту. Це може зробити тільки інженер з відповідним сертифікатом;
  • подати в ДАБК бланк-звіт, спеціально розробленої форми під амністію, який заповнюється на підставі технічного звіту;
    пройти процедуру присвоєння поштової адреси;
  • зареєструвати право власності на будинок.

На сьогоднішній день, незважаючи на прийняті зміни до Закону «Про регулювання містобудівної діяльності», реалізація його положень в частині спрощеного введення в експлуатацію самобуду на дачних і садових ділянках поки затягується у зв'язку з відсутністю відповідного механізму, який знаходиться ще в стадії розробки.