Науковий прорив
Дизельні та бензинові двигуни внутрішнього згоряння (ДВЗ) не збираються йти «на пенсію» під натиском електричного транспорту. Фахівці в багатьох дослідницьких лабораторіях планети продовжують удосконалювати, модернізувати і покращувати ДВС для дотримання строгих норм викидів шкідливих речовин в атмосферу.
Черговий науковий прорив зробили іспанські дослідники з Політехнічного університету Валенсії - розроблений новий двигун, який забезпечує практично нульовий рівень викидів вуглекислого газу (СО2) та інших небезпечних для здоров'я людей газів.
В основі інноваційної технології - запатентовані керамічні мембрани MIEC, які видаляють всі забруднюючі атмосферу речовини, вловлюють CO2 і перетворюють його в скраплений газ.
За словами авторів розробки, новий дизельний двигун буде «майже такий же» як і звичні ДВС, з усіма перевагами по потужності, автономності та швидкості дозаправки, але при цьому - шкідливі викиди в атмосферу зведені практично до нуля.
Автомобілі з двома баками
Єдиним серйозним доопрацюванням транспортного засобу стане необхідність додаткового розміщення ще одного резервуара для зберігання зрідженого CO2. У звичний паливний бак на заправках заливається пальне, а з другого «вуглекислого бака» на спеціальних станціях витягується скраплений CО2.
Транспортні засоби стануть «виробниками» скрапленого вуглекислого газу, тоді як раніше він просто вилітав в атмосферу через вихлопну трубу. Більш того, зібраний CO2 можна буде продавати для використання в хімічній промисловості.
Чи є це революцією в області ДВС? Навряд чи, адже керамічні мембрани відомі досить давно і не так просто їх ефективно пристосувати для використання в масових транспортних засобах. Розмістити на борту додатковий бак - не проблема, але це буде досить складний пристрій, пов'язаний з мотором, адже скраплений вуглекислий газ вимагає резервуару високого тиску.
На сьогоднішній день дослідники з UPV повністю забезпечені фінансуванням всіх розробок в області ДВС від Валенсійського агентства інновацій. У найближчі місяці будуть продемонстровані два прототипи двигунів нового типу на основі мембран MIEC.
Сформована команда CMT-Thermal Motors з наукових співробітників та інженерів, в найближчих планах - протестувати двигуни з «нульовим» викидом на великих вантажівках, де можна безпечно розмістити резервуари для зрідженого вуглекислого газу.
Нова «мембранна технологія» задовольняє всім строгим європейським обмеженням по викидам в атмосферу, запланованим на 2040 рік. У перспективі, модернізовані ДВС, після успішних випробувань на вантажоперевезеннях, можуть бути встановлені і на автобусах, і на легкових дизельних автомобілях.
Вибрати автомобіль, який би повністю відповідав індивідуальним запитам - завдання не з легких. Допоможе вам у цьому сервіс autotk, завдяки якому ви зможете швидко знайти найоптимальнішу по багатьом параметрам модель, проаналізувати її технічні характеристики, порівняти з іншими марками авто.