Симптомами осінньої депресії можуть бути: почуття провини, туга, страх, підвищена стомлюваність, надмірна емоційність, порушення сну, безсоння, різкі перепади настрою, тяга до калорійної їжі. З легкою формою депресії можна успішно боротися, але, якщо стан тільки погіршується, необхідно вдатися до допомоги фахівців, зокрема на сайті https://psiholog-centr.if.ua/ ви дізнаєтесь про діяльність Центру психологічної допомоги "Відчуй себе", де допоможуть ефективно впоратись з цією і іншими психологічними проблемами.
Пам'ятайте осіння депресія - не тільки поганий настрій через погоду, неприємності, стреси, а захворювання, яке має біологічні причини.
Як позбавиться від осінньої депресії
Осіння депресія не проходить сама по собі і доставляє масу проблем людині і оточуючим. Зміна способу життя, харчування сприяють зменшенню симптомів. Отож, що потрібно робити?
- Вживайте в їжу багато фруктів і овочів, продуктів, що сприяють виробленню серотоніну - бананів, цитрусових, фініків. Не можна забувати про м'ясні і молочні продукти, що служать джерелом замінних і незамінних амінокислот. Додавання куркуми в харчові страви теж ефективно при лікуванні осінньої депресії.
- Хорошим засобом проти депресії є натуральний шоколад. А грейпфрут сприяє ослабленню симптомів депресії, піднімає настрій і працездатність. Потрібно замінити чай або каву відварами чебрецю, м'яти, липи. Лікарська рослина каланхое сприяє позбавленню від депресії, так як впливає на баланс серотоніну, норадреналіну.
- При депресії ефективні пробіжки, прогулянки, заняття спортом, плавання в басейні, контрастний душ. По можливості, потрібно проводити час на свіжому повітрі і на сонці.
- Освітлення будинку і на роботі потрібно зробити більш інтенсивним. З метою профілактики безсоння обмежте себе у використанні комп'ютерів, стільникових телефонів.
- За 2 години до сну не дивіться телевізійні передачі, не використовуйте Інтернет і вимкніть мобільний телефон. Класична музика, читання книг на паперовому носії, спілкування з приємними людьми, сприяють гарному настрою. А гумор і сміх зменшують вироблення гормонів стресу - адреналіну і кортизолу. Осіння депресія може піти, при зміні реакції на ті чи інші негативні події і стреси.
Але, повторюємо, симптоми осінньої депресії все ж є ознаками захворювання, тому необхідно звернутися до фахівців, якщо зміна способу життя, харчування не призводять до покращення стану.
Лікування психотерапією
Психотерапія - це обов'язковий елемент терапії осінньої депресії. Вона дозволяє зменшити терміни лікування ліками, набути навичок самоконтролю за емоціями, поведінкою, реакціями. При лікуванні депресії використовують такі види психотерапії:
- когнітивно-поведінкову, засновану на аналізі поведінки людини, формуванні навичок оцінки ситуації, придбання здібностей до самоконтролю, управління емоціями;
- екзистенційну, що дозволяє зрозуміти життєвий сенс депресивного стану, вибудувати нове ставлення до власних проблем;
- інтерперсональну - базою якої є робота зі станом "тут і зараз", що дає можливість вибудувати конструктивну модель спілкування з людьми, набути навичок вирішення проблем.